PDA

View Full Version : III. Građansko Pravo

Pages : [1] 2

Pravokutnići
13-10-2008, 23:51
Ispiti:
Građansko 1: http://www.pravokutnik.net/forum/showthread.php?t=1794
Građansko 2: http://www.pravokutnik.net/forum/showthread.php?t=1792

konzerva
15-10-2008, 10:15
andy; lis 31, 2006
Kakvo oslobodjenje preko kolokvija? Nema ti toga, kolokivij je u pravilu usmeni, a predroka u pravilu nema. Ne znam koliko bas mozes nauciti na seminaru, jer se i ne radi bas gradivo koje se odgovara na ispitu, pa ti je to uzalud trosenje vremena.

Mash; stu 28, 2006
radili smo zastaru tj. to smo morali pripremiti za ovaj put...
na cijelom seminaru smo rjeťavali sluèaj naknade ťtete, radili smo
u manjim grupama i pisali odgovore koje smo im morali predati i potpisati se... a dobili smo i zadaÌu- rijeťiti joť jedan sluèaj za slijedeÌi put,
to isto moramo predati... sve to oni èitaju i to nam utjeèe na konaènu ocjenu (bar su tak rekli)...
eh, da... i za slijedeÌi put trebamo nauèit sve od èl.247 do èl.268 + knjiga
ovo danas mi je puno pomoglo, jer uopĂŚe ne bih obratila paĹžnju na objektivne i subjektivne rokove zastare i veliku razliku meĂ°u njima...

Ilona; ruj 13, 2007
ja sam iĹĄla na seminar i iz KPP-a i iz GP-a i moja preporuka ti je definitivno KPP... od graĂ°anskog baĹĄ i nemaĹĄ neke koristi..

psiwitch; lis 02, 2007
bila sam seminarist kod NikĹĄiĂŚa i ne mogu reĂŚ da mi je bio neĹĄto pretjerano koristan za polaganje ispita.
Velika prednost je da nauèiť kak se piťe tuŞba i zaťtita prava u realnim situacijama,ťto je viťe nego korisno.
Kad izlaziĹĄ na ispit moĹžeĹĄ traĹžiti profesora kod kojeg si bio seminarist, doduĹĄe katedra ima glupo pravilo da to moĹžeĹĄ napraviti sa jedan put, a onda poslije koga dobiĹĄ, dobiĹĄ.

sijft; lis 11, 2007
Na predavanja za izvanredne studente su obvezni dolaziti SAMO SEMINARISTI, i samo za njih ĂŚe se voditi evidencija, ostali ne moraju dolazit na predavanja i neĂŚe biti evidencije za ostale......nema kolokvija, mora se prvo poloĹžit gp 1 da bi mogao polagati gp 2...osim knjige potreban je i ZOO...i to su sve informacije sa predavanja!!!

Insecure; lis 15, 2007
Meni su danas ugrabili predzadnju knjigu u Narodnim novinama, a prethodno sam obisla antikvarijate, skolsku knjigu u Masarykovoj (gdje su mi rekli da nece nit dobivat tu knjigu dok se ne bude opet stampala, ali su je imali i rasprodali), te u nasoj fakultetskoj knjiznici gdje mi je objasnjeno da oni naravno nemaju pojma kad ce knjigu dobit, jer kad je tek vide - znaju da je dosla (toliko o tom da su je narucili i tom koliko su oni upuceni).
Profesor sam ne zna kad ce knjiga doc (i da li ce doc), rekao je da sacekamo jos malo, pa ako ne dodje, da progutamo onih 25% popusta i kupimo knjigu u Narodnim novinama.
Ja mislim kako je sramotno da akademska godina krene, da se zna da se po Bolonji mora ucit redovno, da je kasno cekat iduci mjesec da se tek krene s prodajom knjiga, i da se tek tad ocekuje taj zlatni primjerak ako se tocno zna koliko studenata ima, koliko se tih udzbenika inace kupi godisnje i sve... Jako neozbiljno. Pogotovo neozbiljno sto su neupuceni tako u fakultetskoj knjiznici, pa ono, ako oni tamo ne znaju, kako da itko drugi zna?! I to je tako ne samo za gradansko nego za sve, ceka se i primjerovnik, knjiga iz KPP-a tek se stampa, i sl.
Uglavnom, ako vam se ne da cekati Interliber (koji je pocetkom studenog, tako da cete fulat mozda 1-2 predavanja bez knjige), pokusajte na raznim adresama Narodnih novina, ako je nemaju u Vukovarskoj, mozda je imaju negdje na nekoj drugoj adresi.
Ja sam danas dobila knjigu, tako da znaci ipak jos ima toga u Narodnim novinama.
Drzim vam fige

Insecure; pro 12, 2007
Ja isto ne vjerujem da su samo 3 izostanka, to je onaj standard kod izostajanja sa seminara, prosto ne vjerujem da to vazi i za predavanja. Sjecam se i ja da su na pocetku rekli da se mora dolaziti, ali isto se ne sjecam koliko su puta rekli da se moze izostati, mada nisam sigurna da su uopce rekli.
I ja sam dolazila samo na gradansko, s tim da sam prosli put propustila potpis jer su promijenili malo taktiku potpisivanja (sad se potpisuje i zadnji cas, a ne samo prvi kako to bjese kod prof. Glihe), pa nisam mogla sjediti vise .Ali potpise salju uvijek, premda ce sad biti upitno koji cas, jer je prosli put prof. Gliha rekao da su primijetili da zanimanje za predavanje opada na zadnjim casovima (svi odu ujutro poslije potpisa), pa ce promijeniti malo nacin potpisivanja (i rekao da prof. Bareticu kazemo da nam da potpise, on ih nije niti dao).
Sto se KPP-a tice, da, to je stvarno losa stvar, kod njih se nikad ne zna, stekla sam dojam da bas cekaju da bude 10ak ljudi pa da posalju potpise, ako vide da ih ima vise-nece to napravit. I doduse jesu dosta seminaristi na predavanjima, ali nije mi jasno zasto i drugi ne dolaze jer sam bas izricito pitala da li su ta predavanja obvezna za sve i rekli su mi da jesu.
I ja i dalje ne vidim ko ce se zamarati sa evidencijom o nasim dolascima, pa to su tako zbrkani papiri i veliki posao, a referada ima puno posla i bez toga. Vec mjesecima nas unose u studomat, ne znam zasto bi si natovarili jos posla sa ovim, narocito na kraju semestra kad su jos i prijave ispita.

radzid; tra 22, 2008
Kolokvij je bio isključivo razmjevanje posjeda. Bio je open-book sistem pa se sve moglo vidjet, uz uvijet da se snalaziš u materiji (30 stranica klarića i nekoliko članaka koji se ionako spominju u tih 30 str.).
Primjetio sam da ljudi koji su naučili pola gavele još uvijek ne razumiju posjed. Trebali ste doć na predavanja kad smo propitivali Josipovićku sa "što ako pitanjima" i nakon jake tvrdoglavosti (jer posjed nije pravo, ali treba još to ugraditi u mentalni sklop) smo konačno razumjeli.
Dolazite na predavanja, što će vam građansko u životu ako ne razumijete!

BaF; stu 13, 2008
kolokvij izgleda tako da dobijes banalna pitanja na razini definicija i eventualno slucaj ili dva u kojem moras povezat 3 i pol stvari, a sve po genijalnoj cijeni od otvorene knjige, biljeznice, skripte, zakona, sat vremena i vrlo dobro za pomoc raspolozenih asistenata, demosa, i samih profesora.
uglavnom, da ne bih vidjela jos jedan tvoj post o kolokviju usred ispitne manije (i to na krivom topicu) - molim te nabavi materijale koji ti trebaju, na seminaru pitaj nekog koje tocno gradivo moras podcrtat, i ne ustrucavaj se pitati bilo sta profesora ako ti nije jasno/nemas pojma di da trazis/o cemu on to. drage volje ce ti odrzat predavanje usred tog kolokvija - eto tako to izgleda. tu se dekompresira urinarni trakt krvlju samo na ispitu, seminar je pro forme radi i nikome se (nazalost) ne zamjera idiotizam. a sad, bjezi odavde

kokica2505 stu 06, 2007
Don_Juan_DeMarco je napisao/la:
kakvi su kolokviji na GPu? kazu da ce bit slucajevi...ja nisam bio zadnja 2 puta pa nemam pojma kako to izgleda...ako naucim standard po knjizi...ocu znat rijesit te slucajeve?? znam da sam paranoik file:///C:/DOCUME%7E1/MARKOP%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gifal jebig....
Ne trebaš učiti gradivo za ovaj kolokvij, pitanja će biti u obliku slučajeva i trebat će ti svakako ZOO, gradivo iz knjige ti ionako neće puno pomoći na ovom kolokviju (prenosim riječi asistenta u vezi kolokvija)! Savjetujem ti da pročitaš sve da bar znaš otprilike o čemu se radi i malo prošvrljaš po zakonu, te sa sobom na kolokvij poneseš sve što misliš da ti je potrebno i pažljivo čitaš slučajeve i pitanja i to bi bilo to! Bar ću ja tako napraviti...

patkica stu 08, 2007
ti kolokviji neće biti tako bezazleni. zadnji put smo na seminaru imali slučaj za koji smo nekim čudom trebali znat stvari čak iz stvarnog prava a da ne spominjem razne vrste ugovora. a radilo se kao o obliku ugovora.. zato ponesite i knjigu, bar ima sadržaj da ne kopate po zakonu.

TILA; stu 26, 2008
MATERIJA ZA KOLOKVIJ OBUHVAĆA: 31-185 str; ZOO 214.-246. i 279.-294.
- MANE VOLJE
- OBLIK PRAVNOG POSLA
- ZASTARA
Uzmite knjigu svakako, index na kraju može biti jako koristan.
20 pitanja
20. čisti slučaj di moraš pisat kao malo više
19. moraš nadoupnit
ostalo zaokružiš
prvih recimo 12 teorija
idućih 6 neki kao primjeri
19. pitanje-moraš napisati mane volje koje uzrokuju ništetnost
20.pitanje-zapravo moraš odgovoriti da li je najam o stanu sklopljen u usmenom obliku i valjan i moraš OBAVEZNO nači članak u zakonu koji podkrepljuje tvoj odgovor ili ti neće priznat odgovor.ja na žalost ne znam koji je to članak pa ne mogu pomoći.
Dobro pogledajte zastaru,pogotovo onaj dio prekid zastere.

kobi9; stu 01, 2008
Primjer 1.
Osoba A sklopila je kupoprodajni ugovor s osobom B jer ju je na to osoba B prisilila. Temeljem tog ugovora isplatila je osobi B 1000 kn. Osoba A se obratila sudu i u tužbi istaknula 2 zahtjeva:
1. poništaj pravnog posla
odgovor: sud će odbiti
2.povrat isplaćenog iznosa.
odgovor: sud će prihvatiti
Pitanje je: koji je od zahtjeva osnovan , a koji nije i zašto?

Primjer 2.
Osoba A sklopila je kupoprodajni ugovor s osobom B jer joj je osoba B prijetila. temeljem tog ugovora osoba A isplatila je osobi B iznos od 1 000 kn. Osoba A zahtijeva:
1.utvrđenje ništetnosti pravnog posla
2.povrat plaćeng iznosa
Pitanje je: koji će od tih zahtjeva sud odbiti i zašto?

malimrav85, 27.11.2008.
Primjer 1
Osoba A i osoba B pregovarale su o sklapanju KP ugovora nekretnine. Na pisanu ponudu osobe A koja je ponudila KP cijenu 100.000kn B je pisano odgovorio da prihvaća ali uz korekciju cijene na 95.000kn. Nakon što je A primio odgovor, telefonski je rekao B da se slaže.
a.)Je li sklopljen ugovor? (Sklopljen je)
b.)Je li to valjan ugovor? (Nije valjan jer nije u pisanom obliku)

Primjer 2
Osoba A je posudila osobi B kosilicu. Osoba B morala je vratiti tu kosilicu 1.1.2003. ali to nije učinila pa je osoba A podnjela tužbu 5.11.2008. a osoba B je uložila prigovor zastare.
a.)Da li je zahtjev osnovan? (Osnovan je) ((Ako je osoba A vlasnik nema zastare ali tu nije navedeno tko je vlasnik))

Primjer 3
Osoba A pozajmila je osobi B 10.000kn. Osoba B trebala je vratiti zajam 01.01.2003. Budući da to nije učinila osoba A je podnjela tužbu. Tužba je podnesena 26.11.2008. Je li zahtjev osnovan?
a.) Je. Ako nema prigovora sud uopće ne odlučuje o zastari.

Primjer 4
Osoba A je prouzročila štetu osobi B na način da je srušila garažu koja se nalazi na zemljištu osobe B 01.03.2003. Osoba B je saznala za štetu te za činjenicu da je osoba B počinila štetu 01.05.2006.
Da li je došlo do zastare? dan je 26.11.2008.
a.)Došlo je do zastare, čl.230. (3 godine od kada oštećenik sazna za štetu i počinitelja ALI 5 godina od nastanka štete)

TILA; stu 26, 2008
http://www.mediafire.com/?tyyjm2ktd04 (http://www.mediafire.com/?tyyjm2ktd04)

malimrav85; sij 08, 2009
Osoba A i osoba B skloplile su ugovor o zajmu. Osoba A je osobi B pozajmila 10.000kn a prilikom sklapanja ugovora o zajmu osoba A i B su ugovorile da osoba A neće prenjeti tražbinu na treću osobu. Nekoliko dana prije dospijeća obveze iz ugovora o zajmu, osobi B je osoba C rekla da ja ona novi vjerovnik jer joj je osoba A ustupila tražbinu.
a.) Je li cesija valjana?
Valjanja je.
b.) Što je ovlaštena učiniti osoba B? Je li ona dužna ispuniti obvezu osobi C?
Nije dužna isplatiti C ali je A. Može i C ali nije dužan. B sam bira da li će ispuniti A ili C.
Osoba A ustupila je tražbinu koju je imala prema B osobi C. Osoba A kao stari vjerovnik nije o ustupku tražbine obavijestila dužnika B pa je on ispunio svoju tražbinu starom vjerovniku.
a.) Je li to ispunjenje valjanjo?
Valjano je ako nije znao za ustupanje. Cesija je valjana jer notifikacija nije uvjet valjanosti.
Osoba A je bila dužna osobi B 50.000kn. Ispunjenje tražbine bilo je osigurano hipotekom na nekretnini osobe C. Osoba B je ustupila tražbinu osobi D a da pri ustupanju tražbine nisu ugovorili ništa posebno vezano za hipoteku.
a.) Što je sa založnim pravom tj. hipotekom na nekretnini?
Ona je još uvijek osiguranje za dug. Osoba D je ovlaštena.
Osoba je imala tražbinu prema B temeljem izvanugovorne odgovornosti za štetu koju joj je B prouzročila 1.1.2002. a A je saznao za štetu 1.5.2002. Osoba A svoju je tražbinu prenjela na osobu C 1.1.2007. a osoba C je tužila B na ispunjenje tražbine 1.7.2007.
a.) Hoće li C u svakom slučaju uspjeti u sporu.
Zastara je 2.5.2005.

MATERIJA ZA KOLOKVIJ OBUHVAĆA:
sklapanje ugovora 401.-410.
odgovornost za materjalne nedostatke ispunjenja 415-435.
odgovornost za štetu 583.-643.
za sklapanje ugovora - č. 247. - do kud točno nisam sigurna, možda 307., pogledaj pa procijeni i javi
odgovornost za materijalne nedostatke - čl. 400. - 422. te čl. 346. (tako nam napisao Baretić na papiru)
odgovornost za štetu - čl. 1045. - 1072. i čl. 1085. - 1106. (u sklopu toga za neispravan proizvod čl. 1073. - 1080.)

TILA; sij 25, 2009
1.Osoba A je ponudila osobi B sklapanje ugovora o kupoprodaji putem pisma.Osoba B je primila pismo
08.12. i poslala odgovor 09.12.u kojem je napisala da prihvaca ponudu.Osoba je primila pismo
12.12.,ali je bila na putu i saznala za sadrzaj 15.12.
KADA JE NASTAO UGOVOR?

2.Osoba A je ponudila osobi B sklapanje kupoprodajnog ugovora elektronskim putem 05.12.2008. u
19h.Osoba B je odgovorila da prihvaca ponudu i poslala joj prihvat ponude istog dana u 19 i
30h!Osoba A nije provjerila svoju elektronsku postu do 08.12. u 9h kad je stigao email.
KADA JE SKLOPLJEN UGOVOR?

3.Osoba A sklopila je ugovor o darovanju s osobom B.Osoba A darovala je osobi B camac,koji je osoba
B planirala koristiti za ribolov.Osoba B je cak pomislila prodavati ribu,pa je o tome skopila ugovor
s osobom C.Osoba B je prilikom isplovljavanja otkrila da camac propusta vodu i prije nego sto je
uspio spasiti stvar.oSoba B tuzi osobu A i zahtjeva predaju novog camca i novcanu naknadu za
izgubljene stvari,kao i naknadu za izgubljenu dobi,koju bi ostvario da je uspio prodati ulov.

4.Osoba A kupila je u trgovini produzni kabel.Nakon nekoliko dana zbog pogresno montiranog
prikljucka u ablu doslo je do kratkog spoja,i izbio je pozar.U pozaru je unisten kabel i radni stol
osobe A,pa stoga osoba A tuzi proizvodjaca i kabla i trazi isporuku novog ispravnog kabla i naknadu
stete zbog unistenog stola.Svoj zahtjev temelji na odgovornosti za materijalne nedostatke

5.osoba A kupila je TV u trgovini.Osoba B je prilikom sklapanja kupoprodajnog ugovora izjavila da
se tv nece pokvariti 1godinu.No nakon 6 mjeseci i 5 dana,kupac se obratio prodavatelju u vezi
kvara.Prodavatelj je izasao s obrazlozenjem,da kvar nije postojao u trenutku predaje,niti se moze
primjeniti pravilo da je nedostatak postojao u trenutku prijelaza rizika,jer je ta presumpcija
primjenjiva u okviru 6 mjeseci.
JE LI PRODAVATELJ DUZAN POPRAVITI TV ILI ISPORUCITI NOVI?

6.Osoba A i osoba B sklopile su ugovor o zajmu.Osoba A je pozajmila osobi B 10 000kn,a prilikom
sklapanja ugovora o zajmu osoba A i B su ugovorile da osoba A nece prenijeti trazbinu na trecu
osobu.Nekoliko dana prije dospijeca obveza iz ugovora o zajmu,osobi B je osoba C rekla da je ona
novi vjerovnik,jer joj je osoba A ustupila trazbinu.
JE LI CESIJA VALJANA?
STO JE OVLASTENA UCINITI OSOBA B?

7.Osoba A ustupila je trazbinu koju je imala prema B osobi C.Osoba A kao stari vjerovnik nije u
ustupku trazbine obavjestila duznika B,pa je on svoju obvezu ispunio starom vjerovniku.
JE LI TO ISPUNJENJE VALJANO?

8.Osoba A je bila duzna osobi B 50 000kn.Ispunjenje trazbine bilo je osigurano hipotekom na
nekretnini osobe C.Osoba B je ustupila trazbinu osobi D,a da pri ustupanju trazbine nisu ugovorili
nista posebno vezano za hipoteku.
STO JE SA ZALOZNIM PRAVOM TJ.HIPOTEKOM NA NEKRETNINI?

9.Osoba A je imala trazbinu prema B temeljem izvanugovorne odgovornosti za stetu koju joj je B
prouzrocila 01.01.2002.,a A je saznao za stetu 01.05.2002.Osoba je svoju tuzbu prenijela na osobu C
01.01.2007.,a osoba C je tuzila osobu B na ispunjenje trazbine 01.07.2007.
HOCE LI C U SVAKOM SLUCAJU USPJETI U SPORU?

10.Osoba A je razbila prozor osobi B.Osoba B je podnijela tuzbu i zahtjevala popravljanje
stete.Osoba A je prigovorila tom zahtjevu,u svojem prigovoru navela je,da nije bacila kamen,vec je
taj kamen ispao iz kamiona,dok je istovarala kamion s gradjevinskim materijalom
JE LI TAJ ZAHTJEV OSNOVAN?

07-03-2009, BaF (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=40)
Gp2 seminar izgleda isto kao gp1. Slusas ga jednom tjedno, vjezbas, tuces se sa gradivom i onda pises open book kolokvije, o kojima ime dovoljno govori koliko su teski. Ovisno o profesoru, tu i tamo ulete koje zadace koje se predaju.
Ne kuzim spike o prevelikom trudu i marljivom radu, iskreno.

19-04-2009, Lipstick Girl (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=3389)
Imamo dva kolokvija koji zajedno nose 40 bodova, za ispunjenje seminarske obaveze trebas imat minimalno 21 bod iz oba... Radnju trebas pisat u ovom semestru ako nisi imala u proslom...Ja sam bila sad na konzultacijama kod Niksica i dao mi je temu...Rok za predaju je negdje pocetkom 5 mjeseca...

08-06-2009, konzerva (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=940)
rezime seminara kod klarića
-nije zahtjevan a ako baš hoćeš slušat o čemu se radi možeš i nešto naučit
-seminar traje u prosjeku 45 minuta, profesor uglavnom dolazi na vrijeme
-seminarski rad potreban jedan u godini a može proć i skromni uradak od primjeirce svega 5 stranica...
-profesor susretljiv i naravno možete ga birat na usmenom ako ste bili seminarist a ne pita gavellu
naravno, profesor ide u penziju najesen pa ovo pišem samo da vidite kak je nama bilo dobro

Đ!
Seminar kod profesora Glihe... Dakle, održava se jednom tjedno i to puna 2 sata(vjerovali ili ne) što je rijetkost na ovom faksu(aj da nešto fakat dobijemo za to što smo platili). Rad na seminaru se sastoji od rješavanja primjera koji se diktiraju, a vi morate pohvatati relevantne podatke jer je teško sve zapisati što profesor diktira plus što nema potrebe jer vi morate znati iščitati bitne stvari. Prvi puta će vam progledat kroz prste ali kasnije ćete morati znati rješiti primjere koristeći se zakonom. I to je ono što ćete naučiti(ako već niste) na ovom seminaru – koristiti se zakonom, ali i znati uočavati bitne podatke u primjerima. Ako ćete se u radu na seminaru služiti Klarićem (ili Gavellom u II semestru) profesor će vam stalno govoriti „zatvorite Klarića, otvorite ZOO“. Ja mislim da je to čist okej jer ćemo se, na kraju krajeva, u praksi koristiti zakonom, a ne Klarićem ili Gavellom. Tijekom rješavanja primjera, što se radi u grupicama i možete se dogovarati, po dvorani kruže profesor Gliha i asistentica Romana Matanovac i razjašnjavaju nejasnoće kod grupica. Pred kraj svakog seminara morate predati na potpisanom papiru to što ste napisali kao rješenje primjera i onda to njih dvoje čitaju i prokomentiraju pred svima. Na samom kraju vam kažu što će se raditi na slijedećem seminaru i da to proučite(a na početku slijedećeg seminara će vas pitati o pojmovima koje ste proučavali). I savjetujem vam da to stvarno proučite ali iz zakona(niš posebno, pročitate tih par članaka jednom, max dvaput). Puno je kraće nego da čitate iz knjige i za primjere će vam trebati zakonski članci, a ne tekst iz knjige(definicije iz knjige znaju bit malo drugačije). Mada, ak vam je fakat nejasno to što piše u zakonu, u što sumnjam da će biti jer nije viša matematika, onda bacite oko na knjigu. Al ono, npr. zablude ima fakat puno u Klariću, a neće vam trebati te gluposti nego samo par članaka iz ZOO-a. Dakle, jasno vam je da morate nosit zakon na svaki seminar(I semestar ZOO, II semestar ZV i ZN; iako ZN samo jednom). I fakat ga nosite jer će vam snalaženje u zakonu pomoći na kolokvijima koji su open book koncept. Ista stvar kao i primjeri na seminaru samo što je na zaokruživanje. I možete imati što želite na kolokviju ali vam treba samo zakon(i znanje kako se snaći u njemu). Za kolokvij si stavite zastavice na relevantne stranice zakona. Radnju ne morate pisati ali po novom Pravilniku o studiju morate napisati barem jednu u akademskoj godini pa birajte u kojem ćete semestru ako idete u oba na GP. Radnja vam nije nešto posebno, traži se 3-5 strana. Na kraju semestra se dobiva ocjena iz seminara na temelju kolokvija ali i onih primjera što ste predavali na svakom seminaru, a seminarski ćete morat branit ako ste pisali(al to je samo par pitanja koja bolje da znate, a znat ćete ako ste sami napisali tu radnju). Ako bar malo pratite seminar ćete skužiti kako Gliha funkcionira i to si fino primjenite na ispit(da, Gliha voli zakone i ako znate što piše u zakonu u načelu prolazite ispit). I isplati vam se bit onaj koji će govoriti kad prof ili asistentica dođu do vaše grupice jer vas zapamte za ispit što nikako nije za bacit. Samo da znate, kad ste prijavili ispit morate otići do Slavice i reći da ste seminarist i da želite kod Glihe jer će vas inače nasumce stavit. Za prvi semestar definitivno preporučam Glihu za ispit, a za drugi vam još ne mogu reći ali mislim da neće bit pretjerane razlike kad ode Klarić ali je uvijek bolje biti kod svog voditelja seminara koji vas zna(pogotovo ako vas je zapamtio sa seminara). Al ne očekujte neke beneficije na ispitu zato jer ste seminarist, iz mog iskustva je jednako korektan prema svima(iako su mene plašili da jede malu djecu). Znate – prolazite. Na ispitu samo zadržite smirenost. Ako vam se učini da vas pila po onome što ne znate to znači da vas navodi na odgovor. Naravno, ako nemate pojma onda vam nikakvo navođenje neće pomoći. I nedajte da vas izbaci iz takta mahanjem rukama, gestikuliranjem i cvokotanjem ako ste neku glupost izrekli. Toliko od mene.

15-06-2009, Lipstick Girl (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=3389)
SEMINAR GP2- IZVANREDNI STUDENTI; VODITELJ PROF. NIKSIC
Seminar se odrzavao pola sata nakon predavanja svakog tjedna. Rjesavali su se slucajevi iz prakse kakve smo onda rjesavali na kolokvijima. Prisustvo seminaru kao ni predavanjima nije obavezno. Seminarska radnja pise se ovisno o tome da li je vec rjesena ta obaveza u prvom semestru ili ne. Tokom semestara pisu se dva kolokvija. Prvi obuhvaca vlasnistvo i posjed ( 4.5.), a drugi zalozno pravo i oporucno nasljedivanje (26.5.). Na svakom kolokviju je 20 pitanja na zaokruzivanje, od kojeg svako nosi jedna bod. Za ispunjenju seminrske obaveze potreban je 21 bod od 40 iz oba. U slucaju da se to ne postigne odgovara se usmeno jedan dio gradiva. Povlastica za rjesavnaje ispita nema nikakvih, osim biranja profesora koji je bio voditelj seminra- i to na prvom i trecem izlasku

30-06-2009, one_perfect_girl (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=2749)
ja sam bila seminarist kod Niksica, redovni student. covjek jako lijepo predaje, sve onako zdravorazumski, trudi se sve pojasnit, cak i nekoliko puta ako treba. spremno odgovara na pitanja i jedan veliki plus od mene, nikada nije bahat ili neugodan, tj., kad god nesto pitas nemas osjecaj da mu ides na zivce i da ti odgovara preko jedne stvari samo da te se rijesi.
izrazito ulazi u susret studentima - on je primao seminarske radove i iza roka, ne cijepidlaci na datumima. tako da sa te strane, sve pohvale.
minusi: kolokviji koji nisu bas prelagani, a nikakve beneficije ne nose (osim seminarske obveze), ali ajde, posto je bila masovna prepisivacina, prelazim preko toga, nekako ali dobro, to nije minus njemu, nego cijeloj katedri. Kolokviji ukupno nose 40 bodova, a za prolaz trebate skupiti 21 bod iz oba.
Na seminaru su se rjesavali primjeri, a sam seminar je trajao oko sat i pol, svaki tjedan. Ti isti primjeri kasnije su u modificiranom izdanju dolazili na kolokvijima. Nuzno je nosenje zakona, to je valjda jedino na cemu se inzistira jer primjere je same po sebi najlakse rjesiti uz zakon. Ponekad smo i dobivali svojevrsne ''domace zadace'' npr. da napisemo primjer kupoprodajnog ugovora ili primjer tuzbe ili nesto slicno. Kad smo vec kod toga, velika pohvala na trudu Sasi da nas nauci kako se sve to pise - dakle, tuzbe, zalbe, ugovore...
Radnja se kao ne mora pisati, ali ako ste seminarist iz oba GP-a, morate bar jednu kroz godinu, pa sami odlucite kakda cete se toga rijesiti.
Za usmeni mozete birati profesora kod kojeg ste bili na seminaru, i to odete u referadu na TMT3 kod tete Slavice i velite koga zelite i to je to.

fabulous, 11.11.09.
koliko ja znam ne provjeravaju na predavnjima ko dolazi a ko ne....

seminar kod GLIHE : smiješ izostat 3 puta
-temu za seminarsku radnju moraš odabrati do 12. mj, predati ju moraš cca 2 tjedna prije kraja semestra (da bi ti ju stigli pročitat i ocijenit)
-radnja mora imati 3-5 str.
-mail šalji samo na gradjansko@pravo.hr
-imati ZOO
-za kolokvije se još ništa ne zna... da li će biti 2 ili samo jedan i kada?!?
*oblik rada na seminaru je u grupicama (4-6 osoba ak sam dobro čula), dobit ćemo slučajeve koje ćemo morat riješit, na kraju seminara predat i na temelju toga ćemo na kraju semestra dobit ocijenu...

lawless, 19.01.10.
evo par detalja oko kolokvija kod Josipović:
- kolokvij se piše sat-sat i po
- 20 pitanja na zaokruživanje, jedan odgovor točan - neka pitanja će se odnosit na sama pravila (teorija), neka na konkretne primjere. dobro pročitajte svako pitanje, moguće su cake
- za prolaz potrebno 50% točnih
- može se koristit sve - knjiga, ZOO, wc papir koji ste imali na ispitu iz EJP-a itd...
- rezultati će bit isti dan (valjda na netu jer su rekli da neće stići ispravit do seminara jel..)

edit: ako netko padne kolokvij, organizirat će se usmeni ispravak.
nemas nikakve posebne povlastice kao npr. oslobođenje nekog dijela gradiva ako položiš kolokvij, ali će ti seminar puno pomoći da shvatiš gradivo jer se rješavaju slučajevi po ZOO-u i dobiješ i zadaću sličnu onom što se radi na seminaru. al kako je već rečeno, mora se puno radit
ako želiš seminar na kojem nećeš morat previše sudjelovat i uz to imat i povlastice, zaobiđi GP u širokom luku..
sve ovisi šta ti smatraš pod 'najkorisniji' .

remorker988, 06.02.10.
Dojmovi sa seminara profesorice Josipović:
-puno ćete raditi na seminaru
-za svaki seminar dobijete zadaću na netu i ako ju želite riješiti kako treba poželjno je doma se pripremiti
-nakon svakog seminara dobijete zadaću koju morate predati u roku dva tjedna
-na kraju seminara je open book kolokvij sa 20 pitanja (kojeg su svi prošli jer je relativno lagan)
-sve materijale za seminar dobivate preko interneta tako da je olakšan kontakt profesora/asistenta i studenta
-u svakom slučaju je korisno, ali ako želite seminar na kojem ćete moći spavati u zadnjem redu - onda ovo nije za vas
-ako želite nešto naučiti svakako uzmite ovaj seminar
-dobit ćete slatkiše za Božić

Sway, 07.02.10.
seminar kod prof. Matanovac - izvanredni studenti

skoro pa ista stvar, kao sto je i remorker napisao-treba raditi i pratiti.
svaki put se dobiju zadace koje treba predati na sljedecem seminaru! te zadace prof skuplja i na kraju ocjeni, sto vam utjece na konacnu ocjenu iz seminara!
drze se prezentacije u grupama po 4 ili 5 na dio gradiva koje prof odredi, tu su svi dobili 5 ,ali sama cinjenica da ste odrzali prezentaciju takoder utjece na ocjenu iz seminara!
svakako cete se morat pripremiti za svaki semianr, jer ako necete, taj dio cete tak i tak morat proci kad budete rjesavali zadacu!
takoder,na kraju semestra je open book kolokvij, koji je (po mom misljenju) bio dosta lagan, ali je svejedno bilo par ljudi koji su pali - i oni su morali to usmeno ici ispravljati!
seminarska radnja nije obavezna, ali ako netko ima zelju i volju moze!
svakako koristan seminar za bolje razumijevanje gradiva, super sve objasni, tko god ima kakvih pitanja nije problm, crta po ploci ako treba!
nema slatkisa,ni papice kao kod Hane, ali imate beneficiju biranja nju na ispitu!znam da nije bas toliko utjeha za nepreboljene slatkise,ali svejedno!hahaha

blOndie, 08.02.10.
ja bi isto ovaj seminar preporucila... ja sam redovito radila i polozila gp1 stvarno bez velikih problema i planiram ic na seminar iz gp2 da me takoder prisili da ucim, pa ga i njega prvo polazem

zvoncicaaa, 19.02.10.
Bila na seminaru kod prof. Romane Matanovac Vučković (kako nas je zašpotala na kolokviju jer je dosta njih krivo napisalo njeno ime ili prezime).
Ugl, meni se izuzetno svidjelo.. je da te ne oslobodi ničega na ispitu, je da ti je kolokvij uvjet za ispunjenje seminarske obveze, je da moraš napisat sve zadaće u semestru, možda te i zapadne rad prezentacije, ali seminar je izuzetno kvalitetan, natjera te da radiš, i gradivo odmah lakše sjeda. E da, i možeš birat nju na ispitu.
Ocjena koju dobiješ iz seminara je neka srednja ocjena nakon što ocijeni tvoje zadaće, kolokvij, vidi jesi li imao prezentaciju, provjeri dolaske, provjeri jesi li možda imao i seminarski rad. Ugl, ja nisam imala ovaj semestar ni prezentaciju niti sam pisala seminarski al zadaće su mi bile jako dobro napisane, a i kolokvij pa mi je dala odličan. wuhu.
Na seminaru radite lekcije (tipa zastara, cesija itd.) po nekim primjerima ili presudama, i na kraju svakog zadatka dobijete pitanja. Pitanja smo skoro uvijek obrađivali i odgovarali na satu tako da ih doma nije problem napisati i predati.
Ugl, prof. Matanovac: čista petica

Stela55, 11.03.10.
Ernst daje za svaki sat materijale koje treba proučiti, tako da se onda raspravlja o tome na seminaru. Par puta daje neke zadatke koji se rješavaju doma i na kraju to uzme kao pismeni rad (pa ne treba pisat onu godišnju seminarsku radnju). Ima i 1 kolokvij, ali to je bilo za sve studente univerzalno. Uglavnom ugodna atmosfera, istina je da se treba kolko-tolko pripremit za svaki sat, ali ništa prestrašno.
__________________________________________________ __________________________
mnogi su pitali pa evo i odgovora- na seminaru iz gp-a seminarska radnja se može ali ne mora pisati.

Filip
16-10-2008, 22:08
Koga je najbolje uzeti za seminar? U prijevodu, tko je najnezahtjevniji profesor? :-D

Klarić ili Nikšić

__________________________________________________ __________________________

Seminarske teme
Građansko pravo I: Opći dio i obvezno pravo

Načelo dispozitivnosti u građanskom pravu
Sudska praksa kao dio građanskog prava
Pojam subjektivnog građanskog prava
Pojam imovine
Pojam činidbe
Pojam i vrste pravnih poslova
Oblik očitovanja volje
Oblik pravnih poslova
Ništetnost pravnog posla
Pobojnost pravnih poslova
Mane volje kao uzrok ništetnosti pravnih poslova
Mane volje kao razlog pobojnosti pravnog posla
Zastara
Konvalidacija i konverzija nevaljanih pravnih poslova
Načelo savjesnosti i poštenja
Nepotpune obveze
Pasivna solidarna obveza
Novčane obveze
Odgovornost za štetu zbog nedostatka kupljene stvari
Evikcija
Odnos cesije i personalne subrogacije
Ugovori u korist i na teret trećih
Zakašnjenje dužnika
Raskid ili izmjena ugovora zbog promijenjenih okolnosti
Prodaja s pridržajem prava vlasništva
Darovanje i opoziv darovanja
Ugovor o zakupu poslovnog prostora
Ugovor o najmu
Ortaštvo (Ugovor o ortaštvu)
Ugovor o zajmu
Ugovor o djelu
Ugovor o građenju
Ugovor o nalogu
Ugovor o komisiji
Štetna radnja kao pretpostavka odgovornosti za štetu
Uzročnost kao pretpostavka odgovornosti za štetu
Protupravnost kao pretpostavka odgovornosti za štetu
Pojam i oblici štete
Ugovorna odgovornost za štetu
Pojam i oblici neimovinske štete
Neimovinska šteta prouzročena informacijom objavljenom u medijima
Odgovornost za ratnu štetu
Odgovornost više osoba za istu štetu
Ratne štete i štete od terorizma
Neimovinska šteta pravne osobe
Odgovornost za štetu prouzročenu motornim vozilom u pogonu
Odgovornost za štetu od neispravnog proizvoda

Đ!
27-11-2008, 18:08
Primjer 4
Osoba A je prouzročila štetu osobi B na način da je srušila garažu koja se nalazi na zemljištu osobe B 01.03.2003. Osoba B je saznala za štetu te za činjenicu da je osoba B počinila štetu 01.05.2006.
Da li je došlo do zastare?
a.)Došlo je do zastare, čl.230. (3 godine od kada oštećenik sazna za štetu i počinitelja ALI 5 godina od nastanka štete)

Zašto je tu došlo do zastare ako je osoba B saznala za štetu i počinitelja 1.5.2006.? Pa valjda zastara počinje teći od tada, ne? Pet godina nije prošlo...

Članak 230.

(1) Tražbina naknade štete zastarijeva za tri godine otkad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila.

(2) U svakom slučaju ta tražbina zastarijeva za pet godina otkad je šteta nastala.

malimrav85 (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=14)
Zato kaj je pitanje da li je do zastare došlo danas.

Đ!
30-11-2008, 18:37
imam pitanje.
slucaj ide ovako: A i B, sklopili kupopr.ugov. a prevario b-a, B na temelju tog ugovora isplatio 1000 kn, saznao da je prevaren i ide na sud. tuzbeni zahtjev postavlja ovako : 1. utvrdjivanje nistetnosti
2. povrat novca

zahtjev pod 1. - neosnovan, radi se o pobojnosti
zahtjev pod 2. - takodjer neosnovan.

e....to pod 2. mi je stvorilo pomutnju. i zanima me dali sam dosao do pravog zakljucka. pa molim pomozite :)
dakle... ako se radi o pobojnosti i krivo se postavi tuzb.zahtj., otpadaju sve tocke, ugovor je i dalje valjan jer nije uspjesno pobijen i nemoze se restituirati.

Meni ovo boldano više liči kao da spada u sferu GPP-a but that's just me. ZOO kaže ovak =>

Prijevara

Članak 284.

(1) Ako jedna strana izazove zabludu kod druge strane ili je održava u zabludi u namjeri da je time navede na sklapanje ugovora, druga strana može zahtijevati poništaj ugovora i onda kad zabluda nije bitna.

(2) Strana koja je sklopila ugovor pod prijevarom ima pravo zahtijevati naknadu pretrpljene štete.

...

Ja ne vidim zašto se taj ugovor ne bi mogao poništiti i zašto ne bi čovjek mogao dobiti naknadu štete. :? Čudno je postavljano to pitanje. B je sklopio ugovor pod prijevarom i sad traži da se ugovor poništi i da dobije naknadu štete. Zašto nije tako? Mislim, nismo radili na seminaru ništetnost nego samo mane volje kao razloge pobojnosti tako da nema smisla stavljat ovakva pitanja.

Marko SB
30-11-2008, 18:54
B je skuzio da je prevaren, trazi utvrđivanje nistetnosti. a ugovor je pobojan. ne nistetan. dakle mora traziti ponistaj.
to smo radili na 1. seminaru, kad se krivo postavi tuzbeni zahtjev. i propada tuzitelju sve.
a taj slucaj sam dobio kao primjer koji se prije javljao na kolokvijima. odgovor na to pitanje je takav kako sam ga napisao, a nije mi skroz jasno obrazlozenje, i jos me zanima kako bi bilo u drugacijem primjeru koji sam napisao u 2. slucaju. mislim da pitanje tj.post itekako stoji.... :-k

Marko SB
30-11-2008, 18:56
B je sklopio ugovor pod prijevarom i sad traži da se ugovor poništi i da dobije naknadu štete.
trazi da se utvrdi nistetnost!

malimrav85
03-12-2008, 14:49
Onaj zadnji primjer koji je bio, o najmu stana.
Ugovor mora biti u pisanom obliku samo mi nije baš jasno zašto su takav primjer uzeli kad se o tome specifično govori kasnije u odlomku o najmu stana koji je reguliran http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zako ... tanova.asp (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_najmu_stanova.asp)
:?
ili se to odnosilo na to da svaki ugovor o nekretnini mora biti u pisanom obliku?
I kak to da niko nije tajnicu zvao da pita di su rezultati? Tila, ajde! :-D

#edit
naravno, izvanredni prvi pisali zadnji dobivaju rezultate
kad ih dobe
:smt005

evo ih :-D
http://www.pravo.hr/GP?@=5qw1#news_14411

Marko SB
03-12-2008, 16:00
sto se tice ugovora o najmu... mora biti u pisanom obliku, ali je ovaj placao najamninu dugo, pretezito isplatio stalivec, pa se time ispunjava pretpostavka da taj ugovor konvalidira. mislim da bi ug trebao biti valjan. to mi je krivo.
dobio 16/20. nije lose....

konzerva
03-12-2008, 17:54
što se tiče 20. pitanja, ja sam tu odgovorio da se primjenjuje st.2.čl.326. ZOO-a (knjiga strana 178) i zaključio da je ugovor konvalidirao jer je zabrana bila manjega značenja a posao je bio ispunjen.
ne znam da li mi je točno, imam 17/20 pa je moguće da je.

malimrav85
18-07-2009, 18:47
Topic sređen.
Dojmovi stavljeni u drugi post.
Nadam se da idući post neće biti: "Ima tko kakve dojmove sa seminara?"
Pusa!
http://img258.imageshack.us/img258/4196/tema5al5.jpg
malimrav85 (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=14)

Đ!
28-09-2009, 19:51
Prema ovom što si napisao, rekao bih da si izvanredni jer čisto sumnjam da si mogao ne dolazit na seminar iz oppd.:rotfl: Gp je onda baš za tebe jer izvanredni nisu morali dolazit i ne moraš pisat radnju. Ali upozoravam te na odrednu Pravilnika o studiju prema kojem moraš napisati barem jednu radnju u jednoj akademskoj godini. Ali nemoj se ti ništa plašit, na gp-u traže 3-5 strana.:mrgreen:

Rex
18-10-2009, 12:52
Da li postoji neki kontinuitet između seminara gp1/gp2 odnosno da li ako ne upišemo seminar iz gp1 u prvom semestru ne možemo u drugom semestru upisati za seminar gp2?

Đ!
18-10-2009, 19:46
Možeš upisat neš drugo, nije bed. Jedino ako si bio seminarist iz gp-a u prvom semestru, imaš blagodat/prokletstvo da imaš istog voditelja seminara u drugom semestru.

Django
25-10-2009, 14:01
1) jel mogu negdje skinut ZOO? il ga moram kupovat u NN? na stranici katedre imam samo nekakav ZOO u POWERPOINT formatu za skinut. wtf? otkad su zakoni u poweru? samo sam letimično pogledao al mi se čini da to nije to...

2) znači, seminar za izvanredne je srijedom nakon predavanja (19-20h), jelda?

Đ!
25-10-2009, 14:10
Imaš na http://www.pravokutnik.net/zakon

Đ!
29-10-2009, 23:39
(al ja nemam knjigu još::E:, zakone sam si siknula, al nisam isprintala još)

Knjiga ti ni ne treba za seminar već samo zakon. Bar ne kod Glihe, za ostale ne znam.

Nyx
04-11-2009, 00:02
kaj se seminara kod asistentice vučković tiče, rekla je da se može 3 puta izostati bez opravdanja, za kolovije nije niš konkretno rečeno, a na seminar treba nosit ZOO.

kaj kod nje seminarsku radnju stvarno treba komentirat/obrazlagat/kaj već pred svima il me sluh ne služi?

i moramo imati prezentacije (u grupi po 4,5).

svim izvanrednima je seminar sad obavezan (pročitah prije par postova da se prošle godine nije provjeravao dolazak) ?

fabulous
11-01-2010, 00:35
MATERIJA ZA SEMINARSKI KOLOKVIJ OBUHVAĆA:

Nevaljanost pravnih poslova
Zastara
Sklapanje ugovora
Odgovornost za materijalne nedostatke
Odgovornost za štetu
--

Nevaljanost pravnih poslova 136- 180
Zastara 182-189
Sklapanje ugovora 401-411
Odgovornost za materijalne nedostatke 415- 426
Odgovornost za štetu 583- 644

fabulous
18-01-2010, 18:15
KOLOKVIJ!!!!
20 pitanja na zaokruživanje, prolaz je 50%+1 piše se sat i pol!

*ako želite u sljedećem semestru ići na seminar GP2 rekao je Gliha da oni koji su odslušali GP1 imaju prednost... :mhm:

fabulous
19-01-2010, 13:54
jel to vrijedi za sve seminariste gp1 ili samo za glihine?
jer nama matanovac apsolutno nista po tom pitanju nije rekla..

mislim da vrijedi za sve... jer je logično da imaš prednost za GP2 ak si odslušao GP1

Sway
26-01-2010, 01:09
pise se sat vremena,ima 20 pitanja, uvijek je samo jedan tocan odgovor!treba 11/20 za prolaz, i svi smo bili ista grupa..
pitanja su na zaokruzivanje, ima nesto teorije opcenito,a ima i postavljenih zadataka pa da morate malo promisliti!
meni osobno nije bilo tesko..
svakako si ponoviti zastaru i stetu!!

Alita
26-01-2010, 01:14
Na mene mozete uvijek racunati : D
Dakle 20 pitanja, 11 za prolaz, sve na zaokruzivanje, dijelila su se na teorijska i zadatke; dosta teorije je bilo oko valjanosti pr.poslova - pobojnosti, nistetnosti, zatim za odgovornost za stetu, kakav je ZOO sto se toga tice - predmnjievana subjektivna krivnja, objektivna krivnja etc..
zadaci su uglavnom bili oko zastare (pa moras zaokruziti tocan datum nastupa zastare ili kad je zastara pocela teci) - npr. A posudi B 20 000kn s rokom dospijeca trazbine 1.7.2006. B mu 3.7.20006. plati 10 000kn; kad poceinje teci zastara?
a) 2.7.2006.
b) 4.7.2006.
c) 3.7.2011.
d) 4.7.2011.
Zatim su bili zadaci iz odgovornosti za stetu -
osoba A s autom pokupi pjesaka C na pjesackom prijelazu, nakon cega udari i u vozilo osobe B koje se kretalo njegovom trakom, tko je odgovoran za smrt osobe C -
a) Osoba A
b) Osoba B
c) Osoba A i B solidarno
d) Osoba A i B sukladno njihovom razmjeru krivnje
(tako nesto opet pisem iz glave jel)
Onda iz odgovornosti za materijalne nedostatke stvari;
Osoba A kupi 20.2.2006. od X.doo neki broj kada jer gradi stanove. Te kade se ugrade 1.9.2006, a stanovi budu kompletno dovrseni do 1.10.2006. Cim su stanovi dovrseni, vec su se ljudi u njih uselili, i odmah drugi dan je radi milimetarskih perforacija u materijalima kada osobi B kupaonica bila poplavljena, te je voda procurila i do susjeda kad nice, osobe C.
X. doo odgovara za skrivene nedostatke stvari
a) osobi A
c) osobi B
b) osobi C
d) ne odgovara za skrivene nedostatke stvari
Zatim je bio primjer prodaje trkaceg konja za kojeg je prodavatelj tvrdio da je zdrav, a imao je slomljenu nogu (za sto odgovara i odgovara li uopce da skratim)
I jos se sjecam... Osoba A zeli pokloniti 1/2 svog stana svojoj kceri, i odu sa kcerkinim suprugom raditi ugovor, koji ona ne procita, te za godinu dana shvati da je potpisala da daje 1/2 stana kceri, a 1/2 kcerkinom suprugu, tu se radi o
a) nesporazumu
b) zabludi
c) prijevari
d) xy
...
uglavnom, tako. Da mozete znati sto vas ocekuje.
Teorija je cak bila zackoljasto pisana, tako da uvijek dobro procitajte pitanje.. i tako.
Sretno vam bilo.:thumbup:
edit *Sway me pretekla : D *

-očišćen topik-
http://img168.imageshack.us/img168/2069/temacopyru1.jpg
kadija (http://www.pravokutnik.net/forum/member.php?u=4646)

Stella55
11-03-2010, 10:28
Da li ima manje obveza na seminaru prof. Romane Matanovac Vučković ili asist.Ernsta , tj.što se radi kod asist.Ernsta?

Ernst daje za svaki sat materijale koje treba proučiti, tako da se onda raspravlja o tome na seminaru. Par puta daje neke zadatke koji se rješavaju doma i na kraju to uzme kao pismeni rad (pa ne treba pisat onu godišnju seminarsku radnju). Ima i 1 kolokvij, ali to je bilo za sve studente univerzalno. Uglavnom ugodna atmosfera, istina je da se treba kolko-tolko pripremit za svaki sat, ali ništa prestrašno.

Sway
13-03-2010, 16:31
kod romane imas za svaki put napisati zadacu koju moras predati i prosli semestar smo svi morali imati prezentaciju sto se radilo po grupama, a kolokvij su svu seminaristi gp-a pisali!

fabulous
15-03-2010, 18:02
danas seminar kod Glihe:
treba imati zakone: ZOO, zakon o nasljeđivanju, zakon o vlasništvu i dr pravima, te zakon o zemljišnim knjigama (ali paziti na brojne promjne, pa je rekao da probamo naći pročišćen tekst zakona. Čl. 1-89. Zakona o zemljišnim knjigama NN 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07. i 152/08.)
open book kolokvij navjerojatnije samo 1.

uveden je novitet na pravnom faksu.... katedra za GP je dobila web prostor na srcu :mhm: na kojem će biti: obavijesti za seminariste, popis prisutnosti na seminaru, raspodjela po grupama, eventualne zadaće, prezentacije, informacije..... studenti pristupaju tome putem AAI identiteta.... i najvjerojantije ćemo taj open book kolokvij pisati ONLINE (preko weba od doma) :rotfl: :rotfl:

zanima me kak će to izgledati :lol::lol:

i da..... za 22.03. pripremiti posjed- klasifikaciju i zaštitu

fabulous
16-03-2010, 15:50
kolega/ kolegica na forumu je je savjetovao/la ovaj link za pročišćeni tekst zakona o zemljišnim knjigama uključujući i promjenu iz br. 152/08

http://www.zakon.hr/ :thumbup:

remorker988
16-03-2010, 15:58
Za seminariste profesorice Josipović:

"Članak 9.

(1) U okviru seminara student je dužan izraditi seminarsku radnju koja mora biti pozitivno ocijenjena i/ili položiti kolokvij najkasnije do kraja onog semestra u kojem završava seminarski rad.
(2) Tijekom studijske godine student u okviru upisanih seminara mora imati barem jednu pozitivno ocijenjenu seminarsku radnju, što se upisuje u njegov indeks.
(3) Uspjeh na seminaru ocjenjuje se ocjenom „izvrstan“ (5), „vrlo dobar“ (4), „dobar“ (3), „dovoljan“ (2) i „nedovoljan“ (1). "

zvoncicaa
23-03-2010, 12:20
na seminaru kod prof glihe nisam bas pohvatala o tom "online prostoru " il kak vec za seminariste..jel moze neko stavit link il nekaj..samo sam skuzila da se treba logirat putem aai lozinke i to .,al nisam skuzila di , na stranici falsa ili?? a kaj je najbolje pokusala sam pratit i opet nista --:mrgreen: i neki zahtjev za odobravanje pristupa di moramo slat?? fala :thumbup::thumbup: btw ak se nikom neda objasnjavat bar napisite ak bu koja zadaca.tnx!!!!

Na http://merlin.srce.hr
Imaš s desne strane opciju ulogirat se, ulogiraš se pomoću AAI kor. imena i lozinke

tyrandas
21-04-2010, 01:09
Ajde dobre duše objasnite izgubljenom starosjediocu, koji je jadan prebačen na bolonju gdje da nabavi taj AAI identitet, je li to nešto što se jede, kupuje u pekari ili je to isto kao i korisničko ime za studomat i koju lozinku mora upisati za seminar od asistentice Matanovac

u referadi ili u kartoteci se nabavlja, nisam sad sigurna potpuno.

u principu je jmbag za stududomat tipa 0066xxxxxx@pravo.hr (bar ovo sto treba za moodlicu), al password dobijes posebni....

put faksa i isprintaju ti to :wink:

...
e sad, ja napisah ovo u prozorčić, i kliknem tu zvjezdicu kao predaja zadaće, i nista mi ne pokazuje.
jel to predano ako su sacuvane promjene ili kad? :s

papricica
05-05-2010, 21:10
jel bi bio netko dobar i nabrojao mi sve cjeline koje smo dosad obavili kod glihe na gp2-seminaru i koje će biti u kolokviju?

radili smo posjed- stjecanje i zaštitu, vlasništvo- dosjelost, stjecanje od nevlasnika, povjerenje u istinitost i potpunost zemljišnjih knjiga a stjecanje založnog imamo za sljedeći put.

u kolokviju će bit stjecanje i zaštita posjeda i založnog prava, stjecanje vlasništva(ne znam da li zaštita) i nasljedno neka kombinacija zakonskog i nužnog nasljeđivanja

mislim da je to to, ako je krivo ispravite me

flokica
23-05-2010, 14:22
Ma di se to treba upisati?
meni postoji migućnost pisanja samo tamo di sam pisala o pojmu.

Evo kako dodaješ novi pojam za wiki.

1. Odeš na wiki
2. Izabereš uredi, pa ti se ovori prozor s pojmovima u uglatim zagradama
3. Napišeš svoj pojam u uglatim zagradama
4. Označiš tekst unutar uglatih zagrada
5. Stisneš umetni poveznicu (ikonica pored sidra)
6. U prozoru koji ti se otvorio pasteaš link pod URL, pa pod naslov upišeš ime teme i kod ciljnog prozora odabereš: isti okvir (frame) i stisneš ok
7. Pohrani
8. Sad ti se pored tvojeg pojma vidi upitnik na koji klikneš i uneseš tekst
9. opet pohraniš i to je to.

:)

Sretno

flokica
24-05-2010, 21:08
Znači poslije logiranja izabereš GP 2, HE. Otvori se stranica na koja možeš izabrati:
forum s vijestima, priručnik ili WIKI. Klikneš na WIKI i onda ispod izabereš UREDI i onda dobiješ prozor s temama i ikonicama. Dalje slijediš one upute koje sam napisala. Ako ti i dalje ne štima...zovi službu za korisnike.

Pokušala sam ti poslati kako izgleda taj prozor, ali ima previše slikica, pa ne prolazi. Probati ću u private message.

ert
25-05-2010, 13:44
Seminaristima GP2 kod Hane

HE stavio dijelove koji će biti na kolokviju, pa me zanima jel vec netko poceo ucit i nasao sve dijelove u knjigama tocnije sljedece:

- stjecanje založnog prava na temelju pravnog posla pokretnina i nekretina koji je to točno dio u knjizi...??

Unaprijed puno hvala!!

185/317 str. stvarno pravo 2, mislim da bi trebalo bit to

nego zna netko di se nalazi dosjelost, sadržaj oporuke i stjecanje od nevlasnika ( ako sam dobro shvatio ) ?

fabulous
25-05-2010, 14:55
nego zna netko di se nalazi dosjelost, sadržaj oporuke i stjecanje od nevlasnika ( ako sam dobro shvatio ) ?

sadržaj oporuke ZON čl.42
dosjelost ZOV čl. 159
stjecanje od nevlasnika ZOV čl. 118
:thumbup:

tyrandas
28-05-2010, 19:56
Kaze prof Gliha da treba imati 11/20 za prolaz.

koliko sam ja pohvatala informacije, svaki profesor određuje svoj prag :baf:

edit. rezultati pisu kad kliknes na test, pa tamo gdje je bilo predano tad i tad ;)

Urdhak
18-06-2010, 19:08
zna li netko dogovor na ovo pitanje:

ako sam seminarist iz GP2, za ispit mogu birati samo profesora kod kojeg sam bio seminarist ili mogu birati bilo kojeg profesora na katedri?

citao sam u pravilniku fakulteta nema nista o tome

zahvaljujem puno unaprijed

ars boni
19-06-2010, 03:55
Samo voditelja seminara ili ako imaš prosjek 4,2.

malimrav85
19-06-2010, 16:11
Ne moraš ići kod onoga kod koga si bio na seminaru ali ne možeš sam izabrati kod koga želiš ići.
Biranje voditelja sminara je pravo, ne i dužnost.

http://img120.imageshack.us/img120/403/tema4ir7.jpg
-očišćena tema-
kadija

President_89
18-10-2010, 13:57
zanima me kad bi otprilike mogao biti kolokvij za seminariste?kak je bilo prošle godine?i da li su obavezna predavanja za seminariste?
i mene to zanima, zašto nitko ne odgovara na pitanje??

georgee
18-10-2010, 14:08
kolokvij je bio na kraju semestra.
predavanja na ovom faksu nisu obvezna. treća ste godina for heaven sake, trebali ste shvatit već.

ali, ako nemate puno obveza, možda bi bilo uputno ići na predavanja jer često čujete "cake" profesora za koje ostali smrtnici koji ne idu na predavanja ne čuju. gliha je već na prvom predavanju spominjo stvari na kojima često ruši.

Logy
01-11-2010, 18:24
Kod Nikšića nije bilo ništa posebno, rekao je da će seminarski kolokvij biti krajem semestra, radnju ako hoćeš možeš
pisat, a i ne moraš i da moramo nosit Zakon o obveznim odnosima na seminare. Nismo dobili nikakvu zadaću.

vanda
27-12-2010, 11:13
jel mi može neko preporučit literaturu za seminarski rad, tema je činidba!?
puno hvala:thumbup:

georgee
27-12-2010, 11:15
probaj guglat, upiši

činidba filetype:pdf
i umjesto činidbe nešto slično u drugom traženju pa možda naiđeš na kakve članke.

vanda
27-12-2010, 11:26
a problem je u tome kaj u knjizi ima 5 str.o činidbi i sve je jasno ko dan, pa sam misla neku sudsku praksu il neki baš detalj obradit, al kad idem na www.vsrh.hr pod sudska praksa i upišem činidba opće nema rezultata, a pod čl.7.ZOO mi izbacuje neke gluposti, pod čl.375.nema reze!!! poludit ćuuuuuu

georgee
27-12-2010, 12:11
pa činidba je praktički teoretski pojam i sve one pizdarije koje učimo o njoj u knjizi su teorijske, u praksi se to pitanje ne pojavljuje. zna se kaj je činidba. možda da probaš u praksi eventualno nać tumačenja pojedinih karakteristika činidbe, odnosno kad se nešto ne smatra činidbom pa možeš nać u praksi npr.:
a) neki slučaj gdje se radnja automata smatrala ljudskom radnjom
b) nekoliko slučajeva gdje je činidba bila nedopuštena
c) nekoliko slučajeva gdje je činidba naknadno postala nemoguća, il je npr. postala mogućom prije ispunjenja suspenzivnog uvjeta
itd.

možda bi bilo uputno da pogledaš kako to sistematiziraju drugi udžbenici obveznog prava pa da ih nabaviš, a uvijek imaš na raspolaganju i knjigu iz rima pa moš usporedit..

Pinhas
06-02-2011, 13:43
Seminar iz gp - Ana Keglević

Seminar je koncipiran tako da se obrađuju instituti građanskog prava (npr. cesija, naknada štete, zastara..) kroz zadatke . Po meni je to dobar princip, kolko-tolko se uđe u praksu i potiće studente na pravničko razmišljanje i logiku. Za svaki sat bilo je potrebno pripremiti i predati zadaću/slučaj i to uzme otprilike sat vremena. Zadaće nisu teške, svode se na prepoznavanje relevantnog činjeničnog stanja i primjenu ZOO-a.

Za ispunjenje seminarske obveze bilo je potrebno, uz pisanje zadaća, i rješavanje kolokvija na kraju semestra koji je obuhvaćao samo ono što se radilo na seminaru. Kolokvij nije bio težak, open book sistem, piše se preko Merlina, sat vremena, 20 pitanja, pola je mislim bilo za prolaz.

Sve u svemu, seminar je bio zanimljiv. Prof. je dobra, ambiciozna, traži više od ostalih voditelja seminara ali se i više daje u sve to, dok se vrijeme koje se potroši na zadaće isplati jer je to dobar način za svladavanje gradiva. Atmosfera je odlična, radna i nema glupih fora na izjave studenata.

Ostalih "povlastica" nema, osim što možete birati voditelja seminara na usmenom, al opet to je tako na svakoj katedri.

cokolada1
19-02-2011, 17:59
Pitanja s kolokvija:

Ponuda učinjena odsutnoj osobi obvezuje ponuditelja:

a. za vrijeme koje je redovito potrebno da ponuda stigne ponuđenome, da ju on razmotri, o njoj odluči i da odgovor o prihvaćanju stigne ponuditelju, ako u ponudi nije određen rok za njezino prihvaćanje.
b. do kraja telefonskog razgovora u kojem je učinjena, osim ako iz okolnosti proizlazi da ponuđeniku pripada stanoviti rok za razmišljanje.
c. do isteka roka od petnaest dana od kada je poslana ponuđenome.
d. do opoziva ponude, iako nije stigao ponuđenome.
e. e. i nakon isteka roka koji je u ponudi određen za njezino prihvaćanje, ako je prihvat stigao nakon toga roka.

S cedenta na cesionara sporedne tražbine prelaze:

a. Ako to nije u suprotnosti s načelom dispozitivnosti
b. Samo ako je tako ugovoreno ugovorom o cesiji.
c. Nikada.
d. Sve, beziznimno.
e. U pravilu da.

Kod objektivne odgovornosti za štetu štetnik neće odgovarati za štetu ako dokaže:

a. da je štetu djelomično prouzročilo oštećenik.
b. da je šteta posljedica slučaja.
c. da nije kriv za štetu.
d. da je šteta isključiva posljedica radnje treće osobe.

Koja je tvrdnja ispravna za popravljanje neimovinske štete?

a. U slučaju osobito teškog invaliditeta neke osobe, pravo na pravičnu novčanu naknadu imaju bračni drug, djeca i roditelji samo ako je između njih postojala trajnija zajednica života.
b. U slučaju smrti, uzdržavanici imaju pravo na naknadu štete koju trpe gubitkom uzdržavanja od poginulog.
c. U slučaju smrti, osoba koja je počinila štetu uvijek je dužna naknaditi uobičajene troškove pogreba i troškove liječenja umrlog.
d. Ako oštećenik umre nakon povređivanja, a prije podnošenja tužbe ili pisanog zahtjeva, neimovinska šteta ne mora mu se popraviti.
e. Neimovinska šteta prema ZOO definira se kao šteta koja se sastoji iz fizičkih i duševnih bolova te straha, čije je popravljanje moguće pravičnom novčanom naknadom ako se njome ne pogoduje težnjama koje nisu spojive s njezinom naravi ili društvenom svrhom.

Prema ZOO štetnik za štetu u pravilu odgovara:

a. bez obzira je li kriv.
b. subjektivno prema sustavu dokazane krivnje.
c. subjektivno prema sustavu predmnijevane krivnje.
d. prema načelu objektivne odgovornosti.
e. uvijek.

Koja je od navedenih tvrdnji o zastari ispravna?
a. Zastarni rokovi su u neproduživi, ako nije drugačije ugovoreno
b. Zastara počinje teći iznova nakon svakog poziva dužnika vjerovniku da ispuni dug, kojeg dužnik učini putem svoga odvjetnika
c. Zbog nastupa zastare valja po službenoj dužnosti tuženika odbaciti tužbu
d. Zastarjela tražbina može se valjano ispuniti
e. Zastara nastupa istekom posljednjeg dana roka dospijeća

Dva dječaka od 8 godina nabijali su u dvorištu škole loptu u zid susjedne kuće, za vrijeme velikog odmora. Uslijed toga razbili su prozor susjedne kuće. Tko odgovara za štetu?

a. Dječaci i roditelji dječaka solidarno.
b. Dječaci.
c. Dječaci, roditelji i škola solidarno.
d. Roditelji i škola zajednički.
e. Škola jer nije obavljala brižljivi nadzor nad dječacima za vrijeme dok su joj dječaci bili povjereni na čuvanje. Roditelji će se osloboditi odgovornosti ako dokažu da nisu krivi.

Konvalidirati može:

a. pravni posao koji je ništetan zbog sile
b. pravni posao koji je ništetan zbog školskog primjera
c. zelenaški pravni posao
d. pravni posao koji je ništetan zbog poslovne nesposobnosti

Nepoštivanje pravila o obliku ugovora o kupoprodaji nekretnine (pisani oblik):

a. sud može, ali i ne mora uzeti u obzir kada odlučuje o nevaljanosti ugovora
b. dovodi do ništetnosti ugovora
c. nije relevantno za valjanost ugovora, ali će obveza iz takvog ugovora biti neutuživa
d. ne može biti sanirano konvalidacijom
e. dovodi do pobojnosti ugovora

Osoba A vozeći svoj automobil po klizavoj cesti autom je udarila pješaka osobu B koja je hodala uz rub ceste.Potom se auto odbio o rubnik te udario automobil osobe C koja se vozila ponjegovoj traci. Pješaku osobi B za štetu odgovara:

a. osobe A i C solidarno.
b. ne odgovara ni osoba A niti osoba C.
c. osoba C.
d. osoba A.

Tražbine utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom zastarijevaju za:

a. 2 godine.
b. 3 godine.
c. 5 godina
d. nikada ne zastarijevaju
e. 10 godina.

Pristanak oštećenika je razlog za isključenje protupravnosti kod odgovornosti za štetu.

a. Uvijek, osim ako je oštećenik pristao na radnju koja je zakonom zabranjena.
b. Nikad.
c. Ništa od navedenog.
d. Oštećenik ne može pristati na štetu.
e. Uvijek.

Osoba «A» ima na temelju ugovora sklopljenog 15. 2. 2006. tražbinu prema osobi «B» u iznosu od 500,00 kn koju je dužan platiti 15. 3. 2006. Kako «B» nije vratila dug, osoba «A» je pozvala «B» preko odvjetnika na isplatu 15. 4. 2006. Osoba «B» se oglušila na taj poziv, pa je «A» ustala tužbom protiv nje 15. 4. 2011. Koja je tvrdnja ispravna za ovaj pravni odnos?

a. Zastara je u prekidu od 15. 4. 2007.
b. Ako «B» dokaže da je služila vojni rok od 15. 2. 2007. – 15. 2. 2008. «A» će uspjeti u parnici jer nije nastupila zastara.
c. Zastara je počela teći 16. 2. 2006.
d. Sud će odbiti tužbeni zahtjev ako «B» izjavi prigovor zastare.

Pobojni pravni poslovi:

a. moraju biti poništeni da bi prestali proizvoditi pravne učinke valjanih pravnih poslova
b. nastaju kao posljedica simulacije
c. nastaju kao posljedica poslovne nesposobnosti stranaka
d. nastaju kao posljedica nesporazuma
e. su valjani pravni poslovi

Šutnja ponuđenog znači prihvaćanje ponude:
a. ako ponuda sadrži odredbu da će se šutnja ponuđenog smatrati prihvatom ponude.
b. ako je ponuda upućena osobi koja je u stalnoj poslovnoj vezi s ponuditeljem glede određene robe, a ponuđeni ponudu koja se odnosi na tu robu nije odmah ili u ostavljenom roku odbio.
c. ako je ponuda upućena trgovcu.
d. ako je ponuda upućena obrtniku koji se o njoj nije očitovao tri dana.
e. ako je ponuda izvršena slanjem robe, uz odredbu da će se propuštanje vraćanja iste robe u određenom roku smatrati prihvaćanjem ponude.

Cedirati se mogu
a. Sve tražbine osim onih koje su zakonom isključene dispozitivnim odredbama
b. Sve tražbine za koje je to zakonom predviđeno
c. Ništa nije točno.
d. Sve tražbine osim onih koje su zakonom isključene prisilnim odredbama
e. Sve je točno.

Kad dužnik nije znao, ali je u trenutku poduzimanja pravne radnje »mogao znati«, da poduzetim teretnim raspolaganjem šteti vjerovniku, vjerovnik može to raspolaganje pobijati:
a. doloznom paulijanskom tužbom
b. kvazipaulijanskom tužbom
c. kulpoznom paulijanskom tužbom
d. doloznom obiteljskom paulijanskom tužbom
e. obiteljskom paulijanskom tužbom

Ako je osoba A prenijela na osobu B svoju tražbinu prema osobi C radi podmirenja nekog ranijeg duga prema osobi B, a osoba C nema po dospjeću sredstava za isplatu duga onda će osoba A odgovarati osobi B za:

a. Bonitet, uvijek.
b. Bonitet samo ako je ugovoren.
c. Veritet, uvijek.
d. Ništa od navedenog.
e. Veritet, samo ako je ugovoren.

Protekom zastarnog roka:
a. prestaje pravo na zatezne kamate
b. dolazi do istih posljedica kao kod proteka prekluzivnog roka
c. zastara se prekida
d. prestaje zahtjev vjerovnika
e. vjerovnik gubi subjektivno građansko pravo

Tko odgovara za štetu koju pretrpe treći u vezi s pogonom motornog vozila?
a. Osiguravajuće društvo.
b. Vlasnik vozila koji je ujedno i vozač.
c. Vlasnik vozila, osim ako je vozilo vozio neovlašteni korisnik.
d. Vozač vozila.
e. Vlasnik vozila, uvijek.

http://img120.imageshack.us/img120/403/tema4ir7.jpg
-ocisceno-
BaF

BaF
01-03-2011, 19:11
pa nemas sto izgubiti ako pitas - posalji mail jednom od voditelja seminara i vidi :wink:

raul fan
08-03-2011, 22:41
uhhhhhh!!! kako sam ljuutaaaa!! dobila sanm seminar iz gp2 a taaaakoo sam se nadala onome iz mp-a ....uhhh..rasplakala bi se od jada!!! s obzirom da sam izvanredni..kod hane sam...ima li iko kakvih iskustava sa tim njegovim seminarom i pisanjem seminarske raddnje?? hvala unaprijed

Muljika
11-03-2011, 10:56
Htjela bi se prebacit iz grupe prof. Josipović u Baretićevu. Samo mu pošaljem mejl? tnx :)

suzyf
11-03-2011, 16:03
uhhhhhh!!! kako sam ljuutaaaa!! dobila sanm seminar iz gp2 a taaaakoo sam se nadala onome iz mp-a ....uhhh..rasplakala bi se od jada!!! s obzirom da sam izvanredni..kod hane sam...ima li iko kakvih iskustava sa tim njegovim seminarom i pisanjem seminarske raddnje?? hvala unaprijed

koliko sam shvatila jedina beneficija ovih seminara je da mozemo voditelja seminara imat na usmenom... tako da neznam zasto si ljuta kad mi ljudi inace govore da je dobit Hanu na usmenom ko dobitak na lutriji :D mislim, neznam kak je na seminaru al ljudi pricaju da je inace na predavanjima oke i da se bas trudi nesto objasnit/ nacrtat :)

TILA
11-03-2011, 18:16
Nisi dobila na žalost seminar koji si htjela ali kako kaže suyf možeš birati hanu na usmenom a to ti je skoro već pola ispita položeno :D

alice_
12-03-2011, 11:00
hej kolege, može li netko napisat dojmove za seminar kod baretića? nisam baš uočila neke dojmove.... :unsure:

vanda
12-03-2011, 17:15
koga je najbolje odabrat za voditelja seminara ak možemo birat: prof.josipović, baretić il vučković??? tnx

Muljika
14-03-2011, 11:36
Ak se netko želi prebacit iz Baretić team(pon) u Josipović team(uto), nek mi se javi. XD

isthatmebaby
15-03-2011, 19:30
Ak se netko želi prebacit iz Baretić team(pon) u Josipović team(uto), nek mi se javi. XD

ajde ako se uspijes prebacit, javi jer ja bi presla u Baretic team iz Matanovac team (uto) :)

suzyf
16-03-2011, 18:26
jel bi mi mogo neko rec, nisam bas dobro danas Hanu shvatila- jel drzimo izlaganja pojedinacno ili u grupama?

raul fan
16-03-2011, 18:34
koliko sam ja shvatila pojedinacno ali nekoliko studenata u jednom satu......

suzyf
16-03-2011, 18:50
a ja sam se nekako nadala da cu uspijet izbjec to izlaganje... jbg trema :D

wannabepravnica
17-03-2011, 12:25
uff..koji sam ja glupko... uglavnom, ne mogu nikako skužiti kako, što i gdje s onom email adresom (gp3@posterous.com)..jel itko zna???

suzyf
17-03-2011, 13:48
koliko sam ja skuzila to je samo mail adresa na koju saljemo one sazetke i prezentacije..
a moramo se ulogirati na onu drugu adresu- merlin.srce.hr.

her_alone
17-03-2011, 14:29
al kaj nam nije dao i trecu adresu / stranicu na koju moramo prethodno stavili svoje izlaganje? koja ide,ako se ne varam gp3.posterous.com i tamo bi trebali uploadat svoja izlaganja... al kad upises u google tu adresu,izbaci neke bijesne stranice koje ja mislim nemaju veze sa nama...

wannabepravnica
17-03-2011, 14:32
hm, možda sam ja krivo skužila..ali mislim da je rekao da osim što šaljemo na tu adresu, da će i svi radovi biti dostupni na uvid s tog maila kao i popis tema za izlaganje. a meni treba upravo to, popis tema.

wannabepravnica
17-03-2011, 14:34
al kaj nam nije dao i trecu adresu / stranicu na koju moramo prethodno stavili svoje izlaganje? koja ide,ako se ne varam gp3.posterous.com i tamo bi trebali uploadat svoja izlaganja... al kad upises u google tu adresu,izbaci neke bijesne stranice koje ja mislim nemaju veze sa nama...

e to te ja pitam! i ja imam takav problem, pa mi nije jasno..

wannabepravnica
17-03-2011, 14:39
wuhuu, našla!:mhm: her alone, to je stranica! odeš na http://gp3.posterous.com/ i smao utipkaš onu lozinku i voila! :thumbup:

suzyf
17-03-2011, 15:11
da, ja sam onda krivo shvatila :D
a kaj sad na toj stranici.. tamo samo vidimo koje ce teme bit slj put ili mi isto moramo tam nesto stavljat, ulogiravat se itd...??

brivido
17-03-2011, 15:41
može neko napisat koja je to lozinka - tu il na pm plz nisam u toku:cold:...tnx:mhm:

her_alone
17-03-2011, 15:59
da, ja sam onda krivo shvatila :D
a kaj sad na toj stranici.. tamo samo vidimo koje ce teme bit slj put ili mi isto moramo tam nesto stavljat, ulogiravat se itd...??
da,tamo cemo stavljat svoja izlaganja prije samog izlaganja na seminaru.. kao da se i ostali studenti upoznaju s tvojim radom prije samog izlaganja...
a na onu mail adresu ces poslati,asistentu pretpostavljam,svoj kratki sazetak rada... tako sam bar ja skuzila

suzyf
17-03-2011, 19:36
uh kako zbrkano.. ja ko da ni nisam na predavanjima bila.. a cemu onda slusi onaj merlin sustav? mislim tamo cemo rjesavat kolokvij na kraju semestra, to znam.. al dal tamo jos nesto treba?

dakle, kad napravim sazetak i prezentaciju to dvoje prvo saljem na mail asistentu, a onda to isto stavljam na onu drugu stranicu?
bilo bi najbolje da slj put ponovo pitamo asistenta :D

boston law
19-03-2011, 15:24
dal netko zna šifru za ući u merlin kod as. vučković?

Muljika
19-03-2011, 18:58
Objavili su za sem.prof.josipović na merlinu 2 fajla o posjedu.

Jabuka
20-03-2011, 12:56
Ja bih se prebacila u ovu grupu ponedjeljkom kod Baretića, ova grupa u utorak mi ne odgovara. Jel mu za to moram poslat mail ili samo se sutra pojavim tamo i zamolim da me stavi na popis? Kak ste vi mjenjali grupe?

danmrak1
21-03-2011, 16:15
i meni treba sifra za uci na merlin kod as.matanovac-vuckovic pa ako tko zna nek javi na pm :)

nekinadimak
22-03-2011, 00:54
I meni treba šifra.
Možete li i meni javiti na pm? :)

her_alone
22-03-2011, 09:49
sifra za građansko je 505,barem za aistenta hanu..ne znam dal se sifre dijele po profesorima ili po predmetu... uglavnom,probajte!

nekinadimak
22-03-2011, 10:01
Meni treba za Matanovac Vučković.

voda
22-03-2011, 11:38
Meni treba za Matanovac Vučković.

15032011

Soo
22-03-2011, 12:35
ok, ja ne znam jesam li ja luda al` gdje da uploadam datoteku kod matanovac?
piše dostava zadaće ovdje i nema nikakvog nečeg :D za upload.

Pinhas
22-03-2011, 12:38
Nema nikakve zadaće... kolko sam shvatio prošli put zadaću dobijemo nakon što obradimo gradivo na seminaru..

matkon
22-03-2011, 18:27
Kad je seminar kod prof. Matanovac, gp2 redovni? prvi put sam propustio, drugi put sad došao među izvanredne u terminu i mjestu koje je navedeno na netu. tko zna, nek kaže

Gia
22-03-2011, 19:19
koliko imamo opravdanih izostanaka kod Matanovac?

Gia
22-03-2011, 19:20
@matkon
utorkom, 14h

emperor
22-03-2011, 19:50
koliko imamo opravdanih izostanaka kod Matanovac?

misliš valjda neopravdanih?
3

Soo
22-03-2011, 20:41
Kad bi bar asistentica Keglević bila svaki put u grupi od Matanovac :mhm:

wannabepravnica
23-03-2011, 01:09
Kad je seminar kod prof. Matanovac, gp2 redovni? prvi put sam propustio, drugi put sad došao među izvanredne u terminu i mjestu koje je navedeno na netu. tko zna, nek kaže

pa nisi mogao drugi put doći u grupu izvanrednih kad ta grupa tek sutra ima seminar :D

matkon
23-03-2011, 14:25
došao sam utorkom u 14, tmt3 dv 3, 22.3 i završio međ vanrednima. na netu piše da je termin matanovac (redovni) UTORKOM U 14,00 SATI NA TMT 3, DVORANA 3, no na tom mjestu u to vrijeme su bili vanredni kod drugog prof. negdje očito griješim, pa ak me netko može na to upozoriti bio bih zahvalan.

uhuuhu
28-03-2011, 00:31
došao sam utorkom u 14, tmt3 dv 3, 22.3 i završio međ vanrednima. na netu piše da je termin matanovac (redovni) UTORKOM U 14,00 SATI NA TMT 3, DVORANA 3, no na tom mjestu u to vrijeme su bili vanredni kod drugog prof. negdje očito griješim, pa ak me netko može na to upozoriti bio bih zahvalan.

ne, ja sam redovni i idem u matanovac u to vrijeme i bili smo tamo, nikakvi vanredni kod drugoga profesora. da nisi zamijenio 3icu i 14icu?

uhuuhu
28-03-2011, 00:35
ok, ja ne znam jesam li ja luda al` gdje da uploadam datoteku kod matanovac?
piše dostava zadaće ovdje i nema nikakvog nečeg :D za upload.

Draga kolegice,
mozda te nisam dobro razumio, ali upload ces zadacu kada je napravis (upload ti njima), a prvo je trebas downlodat odnosno snimit na laptop i rijesit.

uhuuhu
28-03-2011, 00:37
E, da, molim da se na pm javi bilo tko tko ide na seminar vezano za zadacu u asistentice. neke mi stvari bas nisu jasne (posjed, posjed) tnx:wink:

matkon
28-03-2011, 13:47
ne, ja sam redovni i idem u matanovac u to vrijeme i bili smo tamo, nikakvi vanredni kod drugoga profesora. da nisi zamijenio 3icu i 14icu?

znam da sam negdje pogrešio, no u datom trenu nisam utvrđivao gdje, pretpostavio sam da sam prečuo neku obavijest o promj termina i sl. pošto nisam došo na prvi sat. pa se pokupih doma. bum pomnije gledo. fala na odg. promašio sam vjerojatno dvoranu, ne zgradu, pošto u isto vreme na tmt 14 dv3 također je seminar redovnih, druga grupa (ak se ne varam)

Soo
28-03-2011, 16:51
Draga kolegice,
mozda te nisam dobro razumio, ali upload ces zadacu kada je napravis (upload ti njima), a prvo je trebas downlodat odnosno snimit na laptop i rijesit.

ma ja sam mislila da ju je trebalo već prošli tjedan riješiti i poslati a nigdje nije bilo za upload.
a prije toga sam snimila i riješila kako kažeš :lol:
sad su stavili onaj prostor za upload datotetke.

nekinadimak
30-03-2011, 00:46
Nisam danas stigao na seminar kod Matanovac...

Je li bilo kakve važne obavijesti?
Nešto u vezi seminarskih radova, zadaća i sl.?

Pinhas
30-03-2011, 12:38
Nisam danas stigao na seminar kod Matanovac...

Je li bilo kakve važne obavijesti?
Nešto u vezi seminarskih radova, zadaća i sl.?

Za zadaću treba napisati posjedovnu tužbu i rješenje na tu tužbu prema primjeru sa sata (svi materijali su na Merlinu). U vezi seminarskih radova nije ništa govorila, bar kolko sam primjetio.

uhuuhu
01-04-2011, 00:08
ma ja sam mislila da ju je trebalo već prošli tjedan riješiti i poslati a nigdje nije bilo za upload.
a prije toga sam snimila i riješila kako kažeš :lol:
sad su stavili onaj prostor za upload datotetke.

ovaj put je zadaca prepisivanje s onoga primjera manje vise pa ce bit kudikamo lakse

suzyf
06-04-2011, 18:23
nisam danas bila na predavanju kod Hane.. pa ak bi neko mogo napisat jel bilo kaj zanimljivog/vaznog?
slj tjedan nema predavanja?

piranja
12-04-2011, 10:16
radili smo zaštitu povjerenja u istinitost. primjer je na merlinu. ovaj tjedan nema seminara zbog ispitnih rokova.

raul fan
13-04-2011, 17:31
jeli hano govorio sta bi moglo uci u kolokvij???? mislim.....ja idem na te seminare i on nist ne spominje ali nespremam gp2 niti ga ucim pa nebih htjela da me tjedan dana prije kolkvija obavjesti da je za kolokvij naucit 500 stranica!!!

suzyf
13-04-2011, 17:37
da, nis nije govorio o kolokviju.. samo je prvi put reko, koliko se sjecam, da ce biti krajem 5.-og mjeseca
i da ima puno vremena do tada... valjda ce nam na vrijeme sve rec.. ja isto jos nisam ni taknula knjigu :/

President_89
18-04-2011, 22:40
Treba mi savjet oko literature za seminarsku radnju?
Pišem o revindikaciji i publicijani?

Soo
19-04-2011, 11:24
Divno je što se zadaća na Merlinu može uploadati do 10 samo.

cokolada1
20-04-2011, 18:18
Obavijest za seminariste iz Građanskog prava 2

Kolokvij će biti u petak 27. svibnja 2011. u 17:00 i 18:00 (o tome koja grupa piše u kojem terminu biti ćete naknadno obaviješteni). Probni kolokvij će biti 20. svibnja 2011. također u 17:00 i 18:00.Kolokvij će se pisati putem sustava Merlin.
Teme koje će biti u kolokviju:
1.Posjed
2.Zemljišne knjige
3.Stjecanje vlasništva
4.Oporuka

isthatmebaby
23-04-2011, 19:10
molim nekog tko je na seminaru kod asistentice matanovac da mi se javi u vezi seminara prosli tjedan i zadace oko suvlasništva, nisam bila, i pojma nemam sto treba napisati... hvala!

her_alone
26-04-2011, 18:33
jel imaju sutra izvanredni seminar kod hane? vidim da nema jos nikakvih novih izlaganja...

raul fan
27-04-2011, 19:34
bila su predavanja normalno! ovako...izvanredni kod hane!!! tko zna gdje mogu pronaci teme koji seminaristi trebaju obradit za prezentaciju...onaj popis??? jednom sam ga nasla i sad ne znam vise gdje a trebam nesto provjerit vazno!!! jel na gp3.posterus.com iliii????

her_alone
27-04-2011, 20:12
danas ti je doslo do promjene...
nema vise klasicnih izlaganja, nego ce 4 osobe imat izlaganja,a neke druge 4 moraju smislit pitanja vezana uz ta 4 izlaganja...tak da ce ti hano vjerojatno stavit novi popis tema... inace ovo staro ti je na onoj stranici gp3@posterous.com

raul fan
27-04-2011, 21:42
nasla sam!! znam da je doslo do promjene ali sto se tice samih promjena vezano uz teme hano nije nista posebno naglasio ..tako da mislim da se nece to mijenjati.....

amy
28-04-2011, 14:33
Vezano uz kolokvij, ako tko zna, dok ne pitam asistenta iduci tjedan..

Vidim da te cetiri teme cine oko 380 stranica gradiva, sto mi se cini logicno ako ispit ima 1800str, ali ipak da pitam je li tko dosao do drugacijeg zakljucka?

raul fan
28-04-2011, 23:27
ne kuzim bas najbolje sto te zanima?? cini ti se mali broj stranica ili?? mislim..u kolokvij ide samo ono sto je navedeno i sreca nasa sto ne ide jos!!!

Soo
30-04-2011, 18:05
Da li je Matanovac rekla koliko strana bi trebao imati seminarski rad?

amy
02-05-2011, 21:30
ma ne, i previse mi je (puno previse:) pa sam se nadala da su mozda neki 'opci' dijelovi tih jedinica :) jer po kolicini je blizu cijelog gp1 :D

Eto ti si dakle shvatio isto kao i ja da se radi o kompletnim cjelinama. to me zanimalo, vidim da sam zbrkano napisala :/

thanks!

Mishi
08-05-2011, 18:22
Ljudi, dal treba pisat zadaću i slat na merlin za utorak s obzirom da smo primjer prošli na satu? (stjecanje vlasništva nekretnina)

emperor
09-05-2011, 12:12
Da.

marie5
09-05-2011, 16:30
eeej,jel bi mi pomogli sa ovim temama i pitanjima,što treba i kako otvoriti ta pitanja,pokušavama ali neće :( tnx unaprijed!

atILa
10-05-2011, 09:09
@marie5 - ne shvaćam pitanje/problem...

dal zna neko koji dio moramo danas za zadaću točno napraviti?? hvala...

wonabelojer
10-05-2011, 11:28
zna li itko koje su sve teme na raspolaganju za seminarski rad iz gp2?? jaaaako je hitnobitno://

Pinhas
11-05-2011, 22:55
Mislim da to ovisi do voditelja seminara.. al vjerojatno kod svih možeš pisat bilo koju od tema koje ste obrađivali na seminaru...

btw. nije malo prekasno sad za to?

suzyf
11-05-2011, 23:07
ljudi,-
otvoren je rok za prijavu seminara, pa da ne zaboravite....

amy
12-05-2011, 13:30
Kolege na seminaru za izvanredne kod asist. Ernsta, zna li netko od koje do koje teme ce biti izlaganja iduci put?

suzyf
12-05-2011, 13:55
to pitas zato sto moras ona pitanja napravit?

ako je- ja kad sam trebala pitanja napravit isto nisam znala koje su tocno teme slj put (jel fakat je tesko to pratit) pa sam isla po sistemu-
koja je tema prosli put bila zadnja+ jos negdje 4 teme..
koliko se sjecam reko je da su za slj put teme od prezimena mazalica (ili jos jedno prezime prije, nisam sigurna) pa ti radi od tud i napravi jos par tema unaprijed jel iovako po predavanju stignemo najvise 4 teme obradit...
joj, bas sam zbrckano to napisala- valjda ces skuzit :D

london
23-05-2011, 14:29
hej! ima tko one prezentacije sa seminara prof. Josipović? rekla ih je stavit na Merlin...tako da ih samo seminaristi mogu vidjet, a ostali ne. pa jel bi bio tko voljan ih objavit tu za one koji nisu seminaristi? bila bih vam puno zahvalna,al ne samo ja! :)

Jabuka
25-05-2011, 15:31
ja sad upravo slučajno odjavila seminarski rok iz gp2, umijesto ispita.... uopće nisam vidjela da tam piše seminar. Prijaviti se moglo do jučer... šta mislite, jel mogu otić sutra kod Slavice i zamolit me da me zapiše ili moram u kartoteku ? upomoć!!!

suzyf
25-05-2011, 15:33
meni se to jednom dogodilo na prvoj godini iz OTPD-a i otisla sam kod tajnice i ona mi je rekla da se to inace nebi smjelo kao radit, al mi je ipak prijavila tak da mozes probat....

Pinhas
25-05-2011, 17:01
dragi seminaristi profesorice Matanovac, je li bilo kakvih informacija i uputa u vezi kolokvija? nisam bio na zadnja 2 seminara, a nisam ni onaj probni pisao pa me zanima hoce li osoba moje inteligencije (cca 89 IQ) :D snaci se na tom cudnovatom merlinu ili da ipak potrazim strucnu pomoc?

Vjerojatno će biti ko GP1, ništa preteško.. Otvoriš si ZV, ZN, i ZZK na zakon.hr i koristiš opciju search ak ne znaš u kojem je članku šta i to je to :)
naravno, dobro je da imaš i knjigu (ili neku skriptu) kraj sebe. Probaj si sve pročitat jednom, čisto da znaš di je šta.

suzyf
25-05-2011, 18:53
ako je neko bio danas na predavanjima kod Hane molila bi ga da napise dal je bilo kaj vaznog tj dal je govorio kaj o kolokviju- tipa ako padnemo dal mozemo usmeno odgovarat i tome slicno....
jel nema teoretske sanse da prodjem kolokvij buduci da knjigu ni nisam otvorila (pohvalno-da) :D
i jos jedna stvar- nisam nikad pala seminar pa neznam kak to ide- jel svejedno dobivam potpis da sam poslusala predavanja il?

Jabuka
25-05-2011, 19:40
ja danas nisam bila na predavanju, ali nam je Hano držao jučer seminar umijesto Josipovićke i rekao je da ćemo odgovarati usmeno, ukoliko padnemo ovaj kolokvij.
I da, potpis za odslušana predavanja dobivaš!

suzyf
25-05-2011, 19:48
hvala :)
a daj mi jos sam reci jel spominjao kad bi bilo to odgovaranje?

raul fan
25-05-2011, 19:54
bas super sto je hano na seminaru kod josipovicke reko da ce bit usmenog odgovora jer kod izvanrednih je reko da nece bit usmenog vedc pad seminara!!! pa sad ti znaj......

Jabuka
25-05-2011, 20:26
Ne, nije nam niš dalje rekao. Samo to zasad

suzyf
25-05-2011, 20:29
bilo bi fora da kad imamo kolokvij da svi istovremeno budemo na pravokutniku i govorimo si odgovore :D :D
to mi je valjda jedina sansa da prodjem :D

9 pm
26-05-2011, 11:40
Hano je rekao jučer na seminaru da će usmeno pitati one koji padnu kolokvij... ali ovo gfakat ima previše, ako nam neda temu točno koju će nas pitat ovo će trebat učit mjesec dana... :( nadam se da ćemo svi proć, da će stavit lakša pitanja nego na probnom, ona su baš bila teška

suzyf
26-05-2011, 11:45
a jel spominjao tocno kad cemo to morat odgovarat il mozemo sami birati kada (npr na konzultacijama) il nesto...

9 pm
26-05-2011, 11:47
nije ništa spominjao, jer naravno nitko neće past! :D pitao jel jesu bila teška pitanja na što smo svi rekli da jesu, i da imamo još neku dodatnu presudu pod 2 dio kolokvija koju moramo riješit i predat u roku 24h

suzyf
26-05-2011, 11:51
ma kakva presda pak sad?! kaj je to kao neka zadaca na merlinu il kaj... covjece, prvi put ne dodjem na predavanje i bas tada mora pricat neke pametne stvari.. koja sreca :D

9 pm
26-05-2011, 11:59
kao ima prvi dio kolokvija koji će bit ona pitanja i drugi dio koji je ta neka presuda koju trebamo pročitat i napisat neke odgovore i za to imamo 24h, a za pitanja sat vremena. to da nam dodatno zapapre, jer je gp2 tak lagan

suzyf
26-05-2011, 12:02

ovo mi je najgori seminar do sada definitivno... cijelo vrijeme moramo nekaj radit-uzas...
i ne samo da je GP2 tak lagan predmet, nego je toliko lagan da su nam kolokvij stavili u ispitni tjedan :D

9 pm
26-05-2011, 12:05
samo red, rad i disciplina! :D

Soo
26-05-2011, 12:19
Nama ni Matanovac ni Kanceljak nisu spominjali nikakvu presudu, rekli su da imamo 20 pitanja i to je to, dakle pretpostavljam da presudu onda nemaju svi.

Jabuka
26-05-2011, 13:56
ni mi kod Josipovićke nismo dobili nikakvu obavijest o nekakvoj presudi...

suzyf
26-05-2011, 14:01
dakle to imamo samo mi "sretnici" kod Hane :/

Jabuka
26-05-2011, 15:49
ništa to ne znači, možda im padne na pamet još neka sjajna ideja, tko zna?:) Znaš da nas oni uvijek lijepo nasade, joj, mislila sam iznenade...:)

Slon_u_sobi
26-05-2011, 23:51
Mislim da su ostale grupe odradile taj zadatak ali još prije. Spominjali su mi neki i mislim da je to ista stvar samo što će nama biti isti dan kao i kolokvij. Pretpostavljam barem...
A što se tiče usmenog odgovaranja u slučaju pada ne znamo kad će biti ali sjećam se da je na GP1 Matanovac ispitivala na dan upisa ocjena.

raul fan
27-05-2011, 10:01
ma sve je to uzas! jel kolokvij za izvanredne u 18h??????????????????????????

Slon_u_sobi
27-05-2011, 11:17
ma sve je to uzas! jel kolokvij za izvanredne u 18h??????????????????????????

Da.

orinoco
27-05-2011, 19:23
e koliko je bodova potrebno za prolaz gp2 kolokvija kod josipovićke?

emperor
27-05-2011, 19:30
Ne znam jel se to samo meni čini ili su oni nešt zeznuli s tim kolokvijem. Nekak mi je čudno da sam imao toliko grešaka...

Soo
27-05-2011, 19:47
Dopuštena samopomoć znači:
Odaberite jedan odgovor.
a. da posjednik kojem je posjed oduzet može samostalno zaštiti posjed ako mu je oduzeta stvar nužno potrebna.
b. da se posjed može štititi od smetanja koje je samovlasno, pod uvjetom da je takva zaštita potrebna u datim okolnostima.
c. da se posjed može štiti i od smetanja koje nije samovlasno.
d. da posjednik kojem je posjed smetan ne mora poštivati rokove koji su propisani u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
e. ništa od navedenog nije točno.

Koja je tvrdnja za stjecanje posjeda dvostranim činom točna?
Odaberite jedan odgovor.
a. Stjecanje posjeda dvostranim činom moguće je očitovanjem volje ili pravom predajom.
b. Stjecanje posjeda dvostranim činom bi bilo dobro zabilježiti u zemljišne knjige ukoliko se radi o nekretninama.
c. Stjecanje posjeda dvostranim činom moguće je samo fizičkom predajom.
d. Stjecanje posjeda dvostranim činom moguće je u nekim situacijama i odreknućem od posjeda.
e. Stjecanje posjeda dvostranim činom moguće je oduzimanjem i istodobnim uzimanjem.

3

Maloljetna osoba X prodala je i predala u samostalan posjed osobi Y ogrlicu svoje majke dok je ona bila na moru. Osoba Y nije znala da ogrlica nije vlasništvo osobe X niti da je osoba X maloljetna. Koja tvrdnja je točna:
Odaberite jedan odgovor.
a. osoba Y stekla je pravo vlasništva na temelju zakona - stjecanjem od nevlasnika.
b. osoba Y stekla je pravo vlasništva na temelju pravnog posla.
c. osoba Y stekla je pravo vlasništva na temelju zakona - priraštajem stvari u vlasništvo.
d. osoba Y stekla je pravo vlasništva na temelju zakona - dosjelošću.
e. osoba Y nije stekla pravo vlasništva.

Koja od navedenih oporuka predstavlja nevaljanu oporuku?
Odaberite jedan odgovor.
a. Oporuka u korist bračnog druga, koji zauzvrat oporučuje za korist drugog bračnog druga.
b. Vlastoručna oporuka koja je potpisana razlivenom tintom, tako da je potpis nečitak.
c. Pisana oporuka za koju je izjavljeno da je oporuka pred svjedocima u Varaždinu i prijateljima u Sisku.
d. Usmena oporuka izjavljena kapetanu broda i prvom časniku prije potonuća.

U tužbi za smetanje posjeda tužitelj će tražiti sljedeće:
Odaberite jedan odgovor.
a. da se utvrdi čin smetanja posjeda, da se uspostavi prijašnje posjedovno stanje pod prijetnjom ovrhe
b. da se utvrdi čin smetanja posjeda, da se nadoknadi šteta, da se uspostavi prijašnje posjedovno stanje
c. da se zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće, da se uspostavi prijašnje posjedovno stanje
d. da se utvrdi čin smetanja posjeda, da se zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće, da se uspostavi prijašnje posjedovno stanje
e. ništa od navedenog nije točno

Oporučna sposobnost:
Odaberite jedan odgovor.
a. je uvijek pretpostavka za oporučivanje.
b. roditelja zamjenjuje oporučnu sposobnost kod njihove maloljetne djece.
c. se stječe punoljetnošću.
d. Ništa nije točno.
e. je isključena ako je osoba obolila od shizofrenije.

7

Predbilježba se može opravdati:
Odaberite jedan odgovor.
a. zabilježbom o opravdanju uknjižbe.
b. na temelju isprave prikladne za uknjižbu.
c. na temelju isprave prikladne za predbilježbu.
d. zabilježbom o opravdanju predbilježbe.
e. jedino tužbom radi opravdanja predbilježbe.

Stjecanje prava vlasništva na temelju zakona nije:
Odaberite jedan odgovor.
a. stjecanje prava vlasništva nalazom stvari.
b. stjecanja prava vlasništva prisvojenjem.
c. stjecanje prava vlasništva dosjelošću.
d. stjecanje prava vlasništva priraštajem.
e. stjecanje prava vlasništva oporučnim nasljeđivanjem.
9

Brisovna tužba:
Odaberite jedan odgovor.
a. u odnosu na neposrednog stjecatelja ne zastarijeva samo ako je bio nepošten.
b. je jedna od tužbi kojom se štiti pravo vlasništva na nekretnini koja je upisana u knjigu položenih ugovora.
c. može se podnijeti jedino protiv osobe u čiju korist je provedena nevaljana uknjižba.
d. je sredstvo kojim nositelji knjižnih prava štite svoja prava od povreda nastalih nepotpunim upisom.
e. u odnosu na neposrednog stjecatelja nikada ne zastarijeva.

Koja od navedenih nije pretpostavka za stjecanja prava vlasništva nekretnina temeljem pravnog posla:
Odaberite jedan odgovor.
a. pravni temelj mora biti valjani pravni posao.
b. otuđivatelj mora stjecatelju nekretninu predati u samostalan i neposredan posjed.
c. stjecatelj mora biti sposoban za stjecanje prava vlasništva.
d. prijenos prava vlasništva mora biti izvršen na zakonom određeni način.
e. nekretnina mora biti sposobna da se na njoj stekne pravo vlasništva.

Osoba A provalila je u zlatarnicu osobe Y te ukrala zlatni lančić i dijamantni prsten. Zlatni lančić poklonila je osobi B. Prsten je zadržala za sebe. Nakon četiri godine policija je otkrila počinitelja osobu A i utvrdila gdje se nalaze ukradene stvari. Osoba Y zahtijevala je povrat stvari. Koja od navedenih tvrdnji je ispravna za osobu B:
Odaberite jedan odgovor.
a. osoba B stekla je pravo vlasništva temeljem zakonitog, neistinitog, poštenog i neposrednog posjeda i zato ne mora vratiti stvar
b. osoba B stekla je pravo vlasništva institutom stjecanja od nevlasnika i zato ne mora vratiti stvar
c. osoba B stekla je pravo vlasništva dosjelošću i zato ne mora vratiti stvar
d. osoba B nije uopće stekla pravo vlasništva jer osoba A nije bila vlasnik i zato mora vratiti stvar
e. osoba B stekla je pravo vlasništva temeljem naplatnog pravnog posla i zato ne mora vratiti stvar

Osoba A prodala je kuću osobi B. O tome su sastavili pisani ugovor, ovjerili potpise, B je platila polovicu kupoprodajne cijene te je dogovor bio da će drugu polovicu platiti za dva tjedna. Istog popodneva osoba C je ponudila osobi A veću cijenu i plaćanje odmah te je osoba A i s njom sklopila pisani ugovor o kupoprodaji nekretnine planirajući da će s osobom B raskinuti ugovor i vratiti joj plaćeni iznos. Osoba C je slijedeći dan podnijela zahtjev za uknjižbu svog prava vlasništva u zemljišnoj knjizi. Koja tvrdnja je točna:
Odaberite jedan odgovor.
a. Niti B niti C nisu stekle pravo vlasništva.
b. Ugovori sklopljen s osobom C je pobojan.
c. Osoba B je stekla pravo vlasništva jer je prva potpisala ugovor .
d. Niti jedno od navedenog.
e. Osoba C je stekla pravo vlasništva.
Uknjižba:
Odaberite jedan odgovor.
a. je vrsta upisa kojom se bezuvjetno upisuju knjižna prava.
b. će se morati naknadno opravdati ako stjecatelj nema klauzulu intabulandi.
c. će biti dopuštena samo ako je, uz ispunjenje ostalih pretpostavaka, na privatnoj ispravi ovjerena istinitost potpisa i stjecatelja i prenositelja knjižnog prava.
d. je jedini način na koji se može upisati pravo vlasništva u zemljišnu knjigu.
e. se ne može dopustiti na temelju privatne isprave potpisane po opunomoćeniku.

14

Osoba A (prodavatelj) je dana 1.5.2007. godine s osobom B (kupac) sklopila simulirani ugovor o kupoprodaji luksuzne vile. Na temelju tog ugovora osoba B se već 2.5.2007. godine upisala kao vlasnik te nekretnine u zemljišnu knjigu. Nakon nekog vremena, osoba B je prodala nekretninu osobi C koja nije znala da je ugovor između osoba A i B bio simuliran. Osoba C se tek 15.6.2010. godine upisala kao vlasnik u zemljišnu knjigu. Aktivno legitimirana na podizanje brisovne tužbe dana 16.6.2010. godine je:

Odaberite jedan odgovor.
a. osoba B, s tim da s tužbom neće uspjeti jer je osoba C bila poštena.
b. osoba A, s tim da će s tužbom uspjeti jer nema roka za podizanje tužbe.
c. osoba A, s tim da s tužbom neće uspjeti jer je protekao roka za podizanje tužbe dana 2.5.2010. godine
d. osoba A, s tim da s tužbom neće uspjeti ako se osoba C pozove da simulacija prema njoj nema učinak.
e. osoba B, s tim da će s tužbom uspjeti jer rok istječe tek 15.6.2013. godine.

Marko je provalio u kuću susjeda koji je bio na godišnjem odmoru i ukrao je iz njegove kuće prijenosno računalo. Kakav posjed ima Marko glede prijenosnog računala:
Odaberite jedan odgovor.
a. nepošten, nezakonit i posredan.
b. samostalan, nezakonit i istinit.
c. samostalan, nezakonit i neistinit.
d. neposredan, nezakonit i istinit.
e. neistinit, posredan i nepošten.

Glavna knjiga:
Odaberite jedan odgovor.
a. vodi se za svaku katastarsku česticu zasebno.
b. uz zbirku isprava čini zemljišnu knjigu u užem smislu.
c. se sastoji od posjedovnice, vlastovnice i teretovnice.
d. u nju se upisuju samo nekretnine i stvarna prava na tim nekretninama.
e. u nju su upisana sva zemljišta na području jedne katastarske općine.

Marko i Hrvoje sklopili su ugovor o kupoprodaji motornog vozila. Marko (prodavatelj) je nakon što je potpisao ugovor predao Hrvoju (kupcu) ključ motornog vozila. U ovoj situaciji radi se o:
Odaberite jedan odgovor.
a. stjecanju posjeda putem zastupnika.
b. stjecanju posjeda osnivanjem prava na predaju.
c. izvornom stjecanju posjeda.
d. predaju kratkom rukom.
e. simboličnoj predaji posjeda.

Pravo vlasništva nekretnina na temelju zakona stječe se:
Odaberite jedan odgovor.
a. u trenutku ispunjenja općih pretpostavki.
b. u trenutku ispunjenja posebnih pretpostavki.
c. u trenutku upisa u zemljišne knjige.
d. u trenutku izjave nositelja knjižnog prava da prihvaća da se izvrši upis prijenosa prava vlasništva na stjecatelja.
e. u trenutku kumulativnog ispunjenja općih i posebnih pretpostavki.

A ima dva brata, ženu i kćer, a oporučno je raspolagao za korist svoje žene, tako da je ona određena kao jedini nasljednik. Oporuka je sastavljena u obliku pisma, pri čemu je u istoj oporučitelj priznao da ima sina iz ranijeg braka, osobu K, ali je naveo da sinu ništa ne ostavlja. Koje tvrdnje ispravno opisuju oporučno nasljeđivanje u ovom slučaju?
Odaberite jedan odgovor.
a. Žena je oporučni nasljednik koji nasljeđuje 1/2 dijela ostavine.
b. Oporukom se može isključiti samo sin, ali ne i kćer.
c. Oporuka je nevaljana zbog neodgovarajućeg oblika.
d. Ništa nije točno.
e. Oporukom se ne može u ovom slučaju isključiti niti kćer, niti sin.
20
Neposredan posjed je onaj posjed koji posjedniku omogućuje:
Odaberite jedan odgovor.
a. da osobno izvršava faktičnu vlast na stvari.
b. da isključi svakog drugog od posjedovanja stvari.
c. da se stvari odrekne, ako se s time složi posredan posjednik.
d. da samo putem pomoćnika u posjedovanju posjeduje svoju stvar.
e. da svoju faktičnu vlast izvršava kao vlasnik stvari.

raul fan
27-05-2011, 20:06
ekipo ..kako ste napisali??? koliko je bodova potrebno za prolaz???? ja imam 14 ....... i bilo mi je tesko......

suzyf
27-05-2011, 20:14
ja imam 11 bodova :/
pa jel itko govorio koliko nam treba za prolaz... sad sam sva na iglama.. puno mi je bilo bolje prije kolokvija jel sam bila uvjerena da cu past, a sad se javila ova kurva nada :D

raul fan
27-05-2011, 20:16
ja sam to ovak rijesila...... e,a,e,c,d,d,b,e,a,b,c,a,a,c,c,b,b,e,e,a

tonks
27-05-2011, 20:21
to ti ništa ne znači jer su i pitanja i odgovori bili ispremještani

mislim da treba 10 bodova za prolaz, ali nisam sigurna

raul fan
27-05-2011, 20:28
tonks......ali ja sam odgvr napisala po ovim pitanjima koje je kolegica gore napisala........

tonks
27-05-2011, 20:32
sorry, nisam skužila :)

emperor
27-05-2011, 20:41
Čini mi se da su oni nešto zeznuli sa postavkom točnih rješenja.

uhuuhu
27-05-2011, 21:07
9 bodova.

demonian
27-05-2011, 21:33
moram priznati da je kolokvij bio teži od očekivanog, i da na par pitanja je bilo dvojbi velikih,
i ne znam zašto ne možemo vidjeti što nam je točno a što nam je krivo, ne bi trebao biti neki veliki problem omogućit nam uvid u točne odgovore

btw. 14 bodova

Slon_u_sobi
27-05-2011, 23:23
ja imam 11 bodova :/
pa jel itko govorio koliko nam treba za prolaz... sad sam sva na iglama.. puno mi je bilo bolje prije kolokvija jel sam bila uvjerena da cu past, a sad se javila ova kurva nada :D

Piše na merlinu u rubrici "ocjene" da je 11 potrebno za polaz. Tako je bilo i u prošlom semestru na GP1.
I ja imam 11, taman sam se za dlaku izvukla :D
Sad još 2. dio kolokvija.

Soo
27-05-2011, 23:59
Ima li još netko puno manje bodova nego što je očekivao?
Da li je moguće da su zeznuli nešto sa ocjenjivanjem na merlinu?

uhuuhu
28-05-2011, 00:02
Pa ocekivao sam 12 do 14 ali nisam siguran je li to bilo osnovano.
ja sam par puta spremao rezultate, ne znam je li do toga... nagadjam...
koliko je ljudi palo... ja znam jos jednu kolegicu sto ima 10.

Soo
28-05-2011, 00:29
Dakle, sad već znam par ljudi sa 9-10-11 bodova a koliko sam shvatila nitko nije očekivao toliko.
To su sve seminaristi i nerealno je da imaju toliko bodova, a pogotovo na seminarskom kolokviju za koji su rekli da će biti puno lakši od ispita.

amy
28-05-2011, 09:35
meni je bilo jako tesko na nekim pitanjima, trebalo bi mi bar jos 15min za promisliti o njima...i definitivno mi je kolokvij bio puno tezi nego ona proba prosli petak koja je sadrzavala cijelo gradivo.

ja navukla 13 jedva...

Koala
28-05-2011, 09:42
omg...10...jel to dovoljno il treba odgovarat usmeno? :(

Koala
28-05-2011, 09:42
Piše na merlinu u rubrici "ocjene" da je 11 potrebno za polaz. Tako je bilo i u prošlom semestru na GP1.
I ja imam 11, taman sam se za dlaku izvukla :D
Sad još 2. dio kolokvija.

kakav drugi dio kolokvija,pobogu?

Face The Jury
28-05-2011, 09:50
Ma koja su uopce točna rješenja kolokvija? Tu nes nije ok

winnie
28-05-2011, 10:59
Slažem se da je kolokvij bio dosta težak, mislim da bi ispit trebao biti lakši s obzirom da je 19/30 za prolaz i nije open book al ono, ko mene pita :D
Mislim da vam nisu oni ništa pogrješili u ispravljanju nego su neka pitanja jednostavno tricky i mogu se protumačit na više načina. Pa ti pogodi kako je sebi katedra to protumačila..

Žao mi je za ljude koji će pasti a vjerujem da će ih biti jer većina ljudi uči neke druge predmete za nadolazeće rokove a ne gp2. Stvarno je mogao biti lakši, ne kužim , pa zar je njima u interesu da još moraju i usmeno ispitivati ljude..

winnie
28-05-2011, 11:00
kakav drugi dio kolokvija,pobogu?

odi na merlin, piše ti kolokvij-2 dio. slučaj i 6 pitanja na koja trebaš odgovorit. iz posjeda, nije preteško ni predugačko.

Koala
28-05-2011, 11:10
odi na merlin, piše ti kolokvij-2 dio. slučaj i 6 pitanja na koja trebaš odgovorit. iz posjeda, nije preteško ni predugačko.

pa di? toga nema kod mene...:/ fakat ne kuzim..to svi imamo? ja sam kod josipovicke i nigdje ne mogu nac taj drugi dio...:((

her_alone
28-05-2011, 11:24
mislim da ti to imaju samo studenti od Hane,jer ste vi ostali to kao vec radili u sklopu neke zadace, bar se tako pricalo! al nisam sigurna,ak ne vidis na merlinu ispdo Kolokvij-1.dio. kolokvij-2.dio,onda nemas :)

e sad mene zanima,jel zadaca predana,kaD kliknem "POHRANI PROMJENE" JER NE VIDIM DA MI JE NEGDJE PONUĐENO POSALJI...

Koala
28-05-2011, 11:35
je,predana je :)

Face The Jury
29-05-2011, 09:50
Ja bi zamolila seminarista koji ima predodzbu koji bi odgovori na ovom kolokviju trebali biti točni ili oPcenito ima rezultate da podjeli s nama koji izlazimo na ispit sutra jer se na gp2 vodi rasprava o nekim odgovorimA jer ima dosta nelogicnosti pa bi vam bili jako zahvalni ;-)

TheMightyChick
29-05-2011, 12:51
ovako sam ja odgovorila u kolokviju i imala sam 17 točnih (prema pitanjima na prethodnoj stranici):
1e, 2a, 3e, 4a, 5d, 6a, 7b, 8e, 9e, 10b, 11d, 12e, 13a, 14c, 15a, 16b, 17e, 18e, 19d, 20a
e sad, mislim da sam zeznula 3. jer mi se u onom trenutku činilo da se pod a radi o fideikomisarnoj supstituciji koja je zabranjena, a sad mislim da sam fulala po tom pitanju. prvo sam bila zaokružila da je nevaljana ona izjavljena pred svjedocima u varaždinu i prijateljima u sisku, ali budući da su potrebna 2 svjedoka a oni ovdje kažu pred svjedocima u množini, mislim da je to navlakuša, pa mi je onda jedino logično da je odgovor b (razlivena tinta), ali fakat nisam sigurna ni u šta.
a što se tiče ostalih odgovora, možemo raspravljati :)

emperor
30-05-2011, 22:14
Ako netko slučajno nije vidio obavijest od asist. Matanovac-Vučković na Merlinu:
Upis ocjena je u utorak u 14h, a kolege koje nisu položile kolokvij moraju u 16h usmeno odgovarati.

vanda
31-05-2011, 12:33
ekipaa, jel ima dns seminara kod prof.josipović? jer prošli put je hano na kraju neš reko: vidimo se slj. tjedan!? ak je neko skužio kaj to znači ,nek pliz napiše:mrgreen:

Jabuka
31-05-2011, 12:46
Da, fakat je rekao "vidimo se sljedeći tjedan", samo nitko ne zna je li pritom mislio na seminar ili na ispit? Ja sam ionaku u gradu danas, pa budem otišla pogledat i na seminar (ak ga uopće bude...:))

Slon_u_sobi
31-05-2011, 13:47
Mislio je na upis ocjena iz seminara vjerojatno :D

vanda
31-05-2011, 14:27
ja se nadam;) pliiiz @jabuka napiši tu jel bilo koga dns...tnx:))

Jabuka
31-05-2011, 21:02
Kad sam ja došla (u 13h50) dvorana je bila prazna, pa sam se lijepo pokupila :) tak da se vidimo opet u ponedjeljak :)

her_alone
31-05-2011, 21:21
jel o hani pricate? kaj nije kod njega upis ocjena sutra u 17.00? i jel u dvorani u kojoj smo imali seminar ili kod njega u kabinetu?

Slon_u_sobi
31-05-2011, 22:29
Kad sam ja došla (u 13h50) dvorana je bila prazna, pa sam se lijepo pokupila :) tak da se vidimo opet u ponedjeljak :)

Ček, o čem ti pričaš sad? Upis ocjena je sutra u 17h, tmt3, kod Hane.

suzyf
31-05-2011, 22:53
seminaristima prof Josipovic je prosli put predavanje drzao Hano i reko im je da se vide slj tjedan i tu je sad nastala zbrka :D

raul fan
03-06-2011, 15:10
vidim da nitko ne pise nikakav rezime o ovom seminaru pa cu ja napisati barem nesta.....dakle.....SEMINAR IZVANREDNI KOD HANE : puuuuno se radilo! seminar je obavezan....max su 3 puta izostanka i prilicno je strog oko toga...zatim je svaki seminarista morao napravit sazetak na neku temu iz gavelle to poslati na neki mail i prezentirati to pred ostalim kolegama.....osobe koje nisu stigle odrzati tu prezentaciju jer nas je previse a vremena premalo morale su izvlaciti nekakva pitanja iz knjige i to pitati kolege koji prezentiraju...pisao se i kolokvij i neko obrazlozenje presude.....sto se tice kolokvija vec je sve receno..on je online i na kraju krajeva nitko nezna koji je bio bodovni prag za proc kolokvij jer koliko sam ja vidjela samo je dvoje ljudi palo kolokvij i oni su usmeno odgovarali!! inace je hano ugodan i pristupacan ali meni taj seminar nije nest pomogao ....sve sam sama ucila i shvatila ........navodno je jedina beneficija da se moze birati hanu na usmenom ali to sam cula po prici kolega......sretno svima!!!

*barbie*
06-10-2011, 20:50
Može kakav osvrt na seminar za Gp1 kod izvanrednih za ovu godinu??

-molly-
11-10-2011, 15:08
jel ima predrok za seminariste?

Pinhas
11-10-2011, 19:24
jel ima predrok za seminariste?

Prošle ak.god. nije bilo, vjerojatno neće ni ove

lady14
13-10-2011, 19:50
Jel jucer receno na predavanju za izvanredne kad bi se odrzavao seminar iz gradanskog 1? Isto poslije predavanja ili? Hvala!

-molly-
18-10-2011, 14:11
kad budu rezultati odabira seminara?

ruby
20-10-2011, 15:20
evo, raspored seminarista po grupama je objavljen na stranici katedre :)

pogačica
21-10-2011, 00:13
kolike su šanse da promijenim seminarsku grupu i što trebam napraviti da to uspijem? naime, smješten sam kod prof josipović u jedinu grupu koja je ponedjeljkom, a ja ponedjeljkom šljakam tako da bi se trebao prebaciti u neku od grupa koje su utorkom, dakle kod prof. baretić ili keglević. ako mi itko može pomoći nekom informacijom kako bi to izveo, bio bi zahvalan da je podijeli samnom. ujedno može i preporuka kod koga se radije prebaciti. hvala.

Malecka
21-10-2011, 00:31
Javiš se mailom prof. josipović i objasniš situaciju (ili odeš na konzultacije). Ako ti dozvoli, javiš se prof. kod kojeg misliš ić i opet objasniš situaciju.

aleksandar
21-10-2011, 12:42
nisam naišao na dojmove o seminaru kod prof. Baretića, pa jel može netko napisati nešto o tome?? hvala unaprijed...

Pooh
21-10-2011, 19:39
koliko dugo traje seminar? pitam zato šta sam dobila kod hane u 16 i 15, a u 18 isti dan već imam vježbe. hoću li stić na oboje?

zna li itko? pitam da znam trebam li se prebacivat sa seminara ili sa vježbi

99999999999
25-10-2011, 22:49
na merlinu mi pise da posaljem poruku prof.o prijavi u sustav...moze li mi netko pomoci kako da to uradim

Monte 23
27-10-2011, 19:08
ja sam imala isti problem,ali sam na merlinu dolje lijevo vidla da ima ikonica poruke i preko tih poruka sam poslala asistentici Keglević poruku u kojoj sam napisala da sam se ja prijavila u sustav :) nadam se da sam malo pomogla ostalima i da je to način na koji se prijavljuje putem poruke..ako nije neka onda netko napiše koji je drugi način..

hrestomatija
28-10-2011, 14:42
ljudi jel zna netko jel se moze ona knjiga za seminariste "zbirka presuda bla" nabavit u kopiraoni?

ellita
01-11-2011, 19:29
Koje presude treba procitat za seminar kod H.E. ?

Malegria
01-11-2011, 20:31
Koje presude treba procitat za seminar kod H.E. ?

pž - 6056/04
rev - 85/03
rev - 522/01
rev - 541/06

*viki*
03-11-2011, 11:21
Jel zna netko gdje se moze nabavit knjiga za seminar- sudska praksa 1980.-2005. i bibliografija radova uz zoo od slakopera...za posudit,da ju ne kupujem bezveze,treba mi samo za seminar

pravnik00
04-11-2011, 22:02
Jel zna netko gdje se moze nabavit knjiga za seminar- sudska praksa 1980.-2005. i bibliografija radova uz zoo od slakopera...za posudit,da ju ne kupujem bezveze,treba mi samo za seminar

TO I MENE ZANIMA.. u našoj knjižari nema, ni u biblioteci,, svi čudno gledaju kad ih se pita za tu knjigu..!!!! :/

Maynard
05-11-2011, 04:09
TO I MENE ZANIMA.. u našoj knjižari nema, ni u biblioteci,, svi čudno gledaju kad ih se pita za tu knjigu..!!!! :/
NSB 3. kat imate za posudit iz spremišta što znači da si možete to uzet samo za rad u knjižnici ili si tamo fotokopirat,što sam ja napravio

pas8
06-11-2011, 10:56
Pozdrav ljudi,

nije me bilo prošli put pa me zanima što je prof. Ernst dao da pripremimo za slijedeći put?
Pretpostavljam da od ove srijede ništa, budući da su ispiti

pravnik00
06-11-2011, 15:54
Pozdrav ljudi,

nije me bilo prošli put pa me zanima što je prof. Ernst dao da pripremimo za slijedeći put?
Pretpostavljam da od ove srijede ništa, budući da su ispiti

1. Matić, Tin: "Formularni ugovori u elektroničkom obliku" 58 Zbornik PF ZG 779. (2008.) ---> skinuti se može sa interneta!!
2. Slakoper: "Sudska praksa 1980-2005.." 316-339 str i 396-410str

ena.emich
06-11-2011, 22:35
Jel zna možda netko kad se otprilike piše seminarski kolokvij? Znam da je siječnju, ali me zanima bar okvirno kad je, da mogu organizirati skijanje.. Svaka informacija je dobrodošla :)

ribapsihopat
06-11-2011, 22:43
Jel zna možda netko kad se otprilike piše seminarski kolokvij? Znam da je siječnju, ali me zanima bar okvirno kad je, da mogu organizirati skijanje.. Svaka informacija je dobrodošla :)

kod josipovićke je kolokvij 27.1. u 17h, a probni je tjedan dana prije

pravnik00
07-11-2011, 15:26
kod josipovićke je kolokvij 27.1. u 17h, a probni je tjedan dana prije

i kod hancy je također 27.1

tulipan
08-11-2011, 23:02
Zna li netko je li prof. Josipović odobrila prebacivanja iz svoje seminarske grupe? Na uvodnom seminaru su si zapisali imena i razloge i rekli da to treba odobriti prof. Josipović i da će biti objavljeno na str. katedre ili da će objaviti novi seminarski popis..Ima li negdje nešto od toga????? :mad2:

Dreamer
09-11-2011, 13:31
Zna li netko je li prof. Josipović odobrila prebacivanja iz svoje seminarske grupe? Na uvodnom seminaru su si zapisali imena i razloge i rekli da to treba odobriti prof. Josipović i da će biti objavljeno na str. katedre ili da će objaviti novi seminarski popis..Ima li negdje nešto od toga????? :mad2:

Ima, ima. Odi na katedru i tamo di je bio raspored seminara, imaš sad novi raspored seminara. Baš su ga jučer uredili.

curly
10-11-2011, 14:24
Zna li netko mozda dokad vrijedi pravilo da na usmenom mozes birati voditelja seminara? ja sam bila seminarist iz gp2 kod Matanovac u proslom semestru, pa ne znam do kad mogu nju birati?

Pinhas
10-11-2011, 14:28
Zna li netko mozda dokad vrijedi pravilo da na usmenom mozes birati voditelja seminara? ja sam bila seminarist iz gp2 kod Matanovac u proslom semestru, pa ne znam do kad mogu nju birati?

možeš još na rokovima u drugom mjesecu, odnosno do ljetnog semestra jer je gp2 bio u ljetnom semestru

zrinchula
11-11-2011, 12:27
dal mi neko može pomoć...
imala sam prometnu nesreću 2 dana prije početka seminara pa nisam bila ni jednom dosad jer sam bila u bolnici.kad se prijavljujem na merlin,vezano za seminare treba mi lozinka za uć.inače sam u grupi za izvanredne kod Ernsta.jel mi iko može napisat lozinku?ili nešt drugo što je potrebno za ulazak da saznam išta o seminaru?

Malegria
11-11-2011, 14:36
čini mi se da je lozinka gp1seminar

p.s: savjetujem ti da se javiš hani u vezi s ovim svojim slučajem pošto imaš pravo samo 2 puta izostati sa seminara

pravnik00
14-11-2011, 10:45
zanima me, ono što trebamo pripremiti za seminar kod hane iz sudske prakse, dal se oni brojevi (od 316-339 i 396-410) odnose na stranice ili se odnosi na poglavlja u knjizi??

*viki*
16-11-2011, 11:54
stranice u knjizi...

Zna netko koja presuda od proslog puta je ostala i obradit cemo ju danas?

pravnik00
17-11-2011, 15:49
stranice u knjizi...

ipak nisu stranice!

ena.emich
20-11-2011, 15:50
Ako je netko riješio ili pokušava riješiti zadaću vezanu uz kupoprodaju bmw-a (seminar kod asist. Keglević), lijepo bih molila da mi se javi na pm, jer imam nekih nedoumica.

lakrdijaš
20-11-2011, 20:32
zna li netko reći nešto o valjanosti ugovora u vezi zadaće (kod asist. keglević)? kad je točno ugovor valjan u ovim slučajevima, a kad nije?

pogačica
21-11-2011, 21:20
isto molim ako itko može pomoći u vezi valjanosti ugovora u zadaći kod asist. keglević. nisam se baš snašao...hvala!

_k_i_k_a__
22-11-2011, 11:18
isto molim ako itko može pomoći u vezi valjanosti ugovora u zadaći kod asist. keglević. nisam se baš snašao...hvala!

Znam da je sad kasno, ali postoji prezentacija od prof. Josipovic na gp1 predavanja - nevaljalost i tamo su navedeni razlozi tj. pretpostavke valjanosti pravnog posla :

- pravna i poslovna sposobnost subjekata
- valjano i suglasno očitovanje volje
- moguća, dopuštena, određena/odrediva činidba
- dopuštena pobuda
- oblik pravnog posla (nekad)

zvončica
22-11-2011, 12:35
Hitno pitanje!
Ne mogu nikako uploadat zadaću:S:S:S
Nemam mi linka uopće:S
nemam pojma šta da radim....hm..
ikakve ideje?

don_corleone
22-11-2011, 21:03
Javiti se voditelju seminara.

Malegria
25-11-2011, 01:03
šta treba spremit za sljedeći seminar kod hane?

svemirko
26-11-2011, 10:10
šta treba spremit za sljedeći seminar kod hane?

treba proučiti iz knjige sve o raskidu ugovora ( ali najviše pozornosti obratiti na raskid zbog promjenjenih okolnosti ), presude od 526-534 ( to je iz one knjige sa presudama,tj. materijali koje smo trebali pokupit ovaj tjedan ) i na kraju članak sa merlina ( nikšić ) :)

Monte 23
26-11-2011, 13:44
može mala pomoć,ova zadaća kod asist.Keglević i sad pitanje o pravnim sredstvima,da li tu ulaze možda i neke tužbe o pravu vlasništva ili samo povrat u prijašnje stanje i odgovornost za štetu..? pitam jer stvarno pravo sad još ne učimo pa ako netko isto piše tu zadaću nek se javi tu..ili na pm..tnx :)

yeah_left
27-11-2011, 13:37
Dragi kolege, molim vas ako mi netko može poslati zadaću (asist. Keglević) na mail

evil_femme@net.hr

ostao mi je AAI u Zg-u , ne znam sifru napamet, a dolazim tek u utorak

Hvala

zrinchula
01-12-2011, 14:07
ok ja imam problemčić..:)
jučer sam prvi put bila na seminaru kad Ernsta i dobili smo dosta zadaće.moj problem je u tom što ja ne znam di se to na netu nalazi,odnosno di ja trebam upisati onu oznaku U-II/
ako je neko voljan pomoći,puno sam unaprijed zahvalna

Malegria
01-12-2011, 14:59
ok ja imam problemčić..:)
jučer sam prvi put bila na seminaru kad Ernsta i dobili smo dosta zadaće.moj problem je u tom što ja ne znam di se to na netu nalazi,odnosno di ja trebam upisati onu oznaku U-II/
ako je neko voljan pomoći,puno sam unaprijed zahvalna

http://www.usud.hr/default.aspx?Show=napredna_pretraga_prakse_Ustavno g_suda_RH&m1=2&m2=79&Lang=hr

dakle, signatura i poslovni broj odluke, u prvom izabereš U-II, u drugi upišeš broj, u treći godinu.

sad imam ja pitanje, iz knjige sudska praksa trebamo pročitati sve o ugovornoj kazni ili samo neke određene točke?

zrinchula
02-12-2011, 12:50
ja imam zapisano ovako:
-ugovorna kazna
-sve one odluke Ustavnog suda
-odnos ugovorne kazne i srodnih klauzula

nemam pojma dal se ovo zadnje odnosi na knjigu Sudska praksa,totalno se još ne snalazim s zadaćama i literaturom za njihovo ispunjavanje:)

Malegria
02-12-2011, 16:45
ne ne, ako se ne varam treba ugovornu kaznu iz knjige (klarić), članak s merlina (miladin: odnos ugovorne kazne...), presude ustavnog suda i iz knjige sudska praksa još nešto treba vezano za ugovornu kaznu, samo ne znam koje točke. malo su nas nakrcali :D

hrestomatija
09-12-2011, 11:25
ljudi sto treba za sljedeci seminar kod hane? nije me bilo u srijedu. i jel mozda spominjao nesto oko gradiva za kolokvij jer sam vidjela da su nesto stavili na web? hvala

don_corleone
13-12-2011, 22:47
Zna li itko mail asistentice Kuštrak?

smart girl
13-12-2011, 22:55
Zna li itko mail asistentice Kuštrak?

ikustrak@pravo.hr

pravnik00
13-12-2011, 23:31
ljudi sto treba za sljedeci seminar kod hane? nije me bilo u srijedu. i jel mozda spominjao nesto oko gradiva za kolokvij jer sam vidjela da su nesto stavili na web? hvala

pročitati: odštetno pravo - popravljanje štete (ZOO + knjiga), objektivna odgov. i neispravni proizvodi. i na merlinu ima "orijentacijski kriteriji"
A što se tiče kolokvija je objavljeno na stranici katedre sto bude u kolokviju!

Dreamer
14-12-2011, 11:51
Evo za one koji nisu čuli, asist. Kanceljak je na zadnjem seminaru rekla da je kolokvij 27.1., probni kolokvij će bit 20.1. da vidimo kak to izgleda.
Pišemo prek merlina i tko želi nek se javi njoj pa može pisat iz informatičke dvoranena faksu :)

99999999999
14-12-2011, 17:12
Sto se tice literature za seminar je li trebamo uciti po zakonu ili knjizi jer mi sve radimo po zakonu kod keglevic

99999999999
29-12-2011, 22:30
Dajte ljudi zna li netko trebamo li kod keglevic uciti za kolokviji iz zakona ili knjige

Malegria
05-01-2012, 23:48
kad je sljedeći seminar kod hane i što treba spremiti?

hrestomatija
17-01-2012, 20:58
sutra je seminar kod hane, samo ne znam sto treba spremiti, jer mislim da smo vec sve slucajeve koji su na merlinu obradili (?)

99999999999
19-01-2012, 10:30
Sto znaci 0 bodova iz zadace je li to izostanak iako smo poslali zadacu i prisustvovali satu seminara kod keglevic?
Hocemo li kod nje na iducem seminaru dobiti potpis i za predavanje ili

ena.emich
20-01-2012, 12:55
Sto znaci 0 bodova iz zadace je li to izostanak iako smo poslali zadacu i prisustvovali satu seminara kod keglevic?

Na prošlom je seminaru rekla da će 0 bodova dobiti one osobe koje su poslale istu zadaću.

99999999999
20-01-2012, 20:16
znaci li to da to racuna kao izostanak ili?

99999999999
20-01-2012, 20:16
i je li ista rekla za seminar u utorak...sto se tice potpisa i ostalih detalja

Pooh
22-01-2012, 17:35
kad imamo slijedeći seminar kod hane?

pravnik00
23-01-2012, 11:35
kad imamo slijedeći seminar kod hane?

01.02. u 16:30

Pooh
23-01-2012, 14:28
hvala

unagi
23-01-2012, 20:05
Ima tko kakvu ideju za zadaću za sutra kod asist. Keglević (odg za materijalne nedostatke)? :jawdrop:

pravnik00
23-01-2012, 21:46
jel se mogu potpisi za predavanja dobiti na seminaru???

ruby
23-01-2012, 22:05
jel se mogu potpisi za predavanja dobiti na seminaru???

ja pretpostavljam da može, bar ću ja doć na seminar s nadom da hoće :D
do sad se za sve predmete moglo, pa ne vidim zašto bi bilo razlike.

tulipan
24-01-2012, 22:25
zna li netko da li će seminaristi prof. Keglević dobiti potpise za predavanje na seminaru? Danas je spomenula da ona nema pravo davati potpise..:cold: a danas su bila zadnja predavanja mislim..:(:(

pip_9086
28-01-2012, 14:59
dosta sam siguran da ona neće potpisivat, odi moli na konzultacije il nešto

pahulja
29-01-2012, 18:22
evo neka pitanja sa seminarskog kolokvija i ako netko zna točne odgovore da napiše. hvala unaprijed:)
U kojem od sljedećih primjera sigurno postoji valjana ponuda?
Odaberite jedan odgovor.

a. Ivan je najprije dogovorio s Markom zamjenu BMX bicikla za novi skateboard, a zatim je sreo Luku i ponudio mu isti BMX bicikl na prodaju za 1.000 kuna.

b. Ivan je nazvao Petra i rekao mu da prodaje svoj stari BMX bicikl.

c. Ivan je poslao e-mail prijatelju u Austriji u kojem piše da prodaje svoj stari BMX bicikl po vrlo prihvatljivoj cijeni od 200 eura, ali ga je odmah nakon toga nazvao i rekao da se predomislio, jer bicikl ipak nije na prodaju.

d. Ivan je rekao Toniju da prodaje svoj BMX bicikl za cijenu od 1.000 kuna i da ponuda vrijedi tri dana. Nakon pet dana Toni je nazvao Ivana i pitao ga vrijedi li još ponuda.

e. Ivan je na svom Facebook statusu napisao da ima stari BMX bicikl koji je procijenjen na 750 kuna.

Predugovor:
Odaberite jedan odgovor.

a. obvezuje godinu dana od njegovog sklapanja, ako nije određen rok u kojem se mora sklopiti glavni ugovor.

b. obvezuje iako su se okolnosti u kojima je bio sklopljen toliko izmijenile da ga strane ne bi bile niti sklopile da su te okolnosti postojale u vrijeme njegovog sklapanja, ali se u tom slučaju može zahtijevati raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti.

c. je po svojoj pravnoj prirodi ugovor.

d. da bi bio valjan, uvijek mora biti sklopljen u pisanom obliku.

e. se ne može pobijati zbog prekomjernog oštećenja.

Pravična novčana naknada:
Odaberite jedan odgovor.

a. u pravilu se dosuđuje u obliku rente.

b. dospijeva u roku od 3 godine od saznanja za štetu i štetnika odnosno pet godina od nastanka štete.

c. ne može se dosuditi pravnoj osobi za neimovinsku štetu.

d. nije novčani ekvivalent za štetu.

e. nikad ne zastarijeva.

Malegria
29-01-2012, 18:40
u ovom prvom sam stavila d., za predugovor da je po svojoj pravnoj prirodi ugovor a za pravičnu novčanu naknadu da nije novčani ekvivalent za štetu. nemam pojma dal je točno.